Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFTOP  → Studium → Doktorské studium → Témata disertačních prací na FTOP → Detail programu

Chemie a chemické technologie (double degree)

Chemie a chemické technologie (double degree)

Doktorský program, Fakulta chemické technologie

Cílem studia je ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě, (STU Bratislava) a s KU Leuven, Belgie vychovat vysoce kvalifikované odborníky na nejvyšší úrovni vysokoškolského vzdělávání (doktorské úrovni), a to jak s pokročilými teoretickými poznatky, tak i s praktickými dovednostmi v oblasti aplikované chemie a chemické technologie. Tyto znalosti budou dále rozvíjeny formou samostatné odborné práce v oblasti chemické technologie, což umožní prohloubit teoretické znalosti a získat zkušenosti s jejich uplatněním při realizaci konkrétního technologického projektu. Vlastní vědecká výchova bude dále zahrnovat komplexní výzkumný projekt s chemickotechnologickou tématikou, který povede k získání původních publikovaných poznatků obecného charakteru.

Uplatnění

Absolvent programu je plně kvalifikován pro obsazení vedoucí pozice v oblasti návrhu, vývoje a optimalizace chemických technologií, stejně tak jako pro řízení chemických provozů, distribuci a uplatnění chemických výrobků na trhu. Je schopen posoudit dopady těchto činností na životní prostředí a zdraví člověka. Je rovněž plně připraven a kvalifikován k samostatné výzkumné a vývojové činnosti v oblasti chemických technologií s využitím jak širokého teoretického základu, tak vlastních zkušeností se získáváním experimentálních a teoretických dat, jejich kritickým zhodnocením a zpracováním a vyvozením závěrů obecného charakteru.

Detaily programu

Jazyk výuky český
Standardní doba studia 4 roky
Forma studia kombinovaná , prezenční
Garant studia doc. Ing. Pavel Čapek, CSc.
Místo studia Praha
Kapacita 4 studentů
Kód akreditace (MŠMT kód) P0711D130009
VŠCHT kód DD101
Počet vypsaných témat 2

Vypsané disertační práce pro rok 2025/26

Galvanicky vylučované elektrokatalytické vrstvy pro alkalickou elektrolýzu vody

Garantující pracoviště: Slovenská technická univerzita v Bratislave
Ústav anorganické technologie
Školitel: doc. Ing. Jaromír Hnát, Ph.D.
doc. Ing. Matilda Zemanová, PhD.

Anotace


Cílem projektu je vývoj katalyzátoru pro katodický vývoj vodíku v procesu alkalické elektrolýzy vody. Katalyzátor bude připraven s využitím galvanického pokovování vhodného substrátu. Připravovaný katalyzátor bude založen na neplatinových prvcích ze skupiny přechodných kovů s cílem dosažení co nejnižšího přepětí pro požadovanou reakci a vysoké stability za podmínek vylučování vodíku. Toho bude dosaženo optimalizací podmínek přípravy, složení výchozí směsi a typem podkladu pro vyloučenou vrstvu. Projekt se vedle vlastní přípravy vrstvy zaměří rovněž na charakterizaci připravených materiálů z fyzikálně-chemického a elektrochemického hlediska. Vhodný materiál bude použit jako katalytická vrstva na 3D elektrodě a testován za podmínek alkalické elektrolýzy vody.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav anorganické technologie, FCHT, VŠCHT Praha

Membrány se smíšenou matricí pro separaci plynů

Garantující pracoviště: Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
Ústav anorganické technologie
Školitel: prof. Dr. Ing. Vlastimil Fíla
prof. Ivo Vankelecom

Anotace


Membránová separace plynů (MGS) představuje jednu z perspektivních a energeticky úspornějších alternativ k některým v současnosti používaným separačním procesům (PSA, TSA, aminová vypírka apod.) Většina průmyslově využívaných membrán je na bázi polymerních metriálů, které však mají nízkou permeabilitu nebo selektivitu. V rámci této práce budou syntetizovány a charakterizovány polymerní a hybridní membrány polymer-plnivo, které spojují výhody mikroporézních plniv a polymerních membrán. Jako plniva bude využíváno různých materiálů (např. ZIF-8, UiO-66, silikalitu-1, ETS, FAU, TS-1, AFX, MOF), popř. jejich modifikací, které budou kombinovány s polymery a to jak průmyslově vyráběnými, tak i syntetizovanými v laboratoři. Cílem této práce je příprava membrán pro různé průmyslové aplikace. Cílová aplikace bude určena po dohodě, podle aktuálně řešených témat na pracovišti (např. odstraňování CO2 z odplynů elektráren a dalších průmyslových provozů, separace CO2 z bioplynu, separace H2 z proudů obsahujících CO2, popř. uhlovodíky, separace uhlovodíků apod.) V rámci této práce bude řešen vývoj nových materiálů a problematika interakce plniva a polymerní matrice s cílem zvýšení tepelné a chemické stability, selektivity a permeability připravených membrán.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav anorganické technologie, FCHT, VŠCHT Praha
Aktualizováno: 15.2.2022 17:28, Autor: Jan Kříž

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Za informace odpovídá: Fakulta technologie ochrany prostředí
Technický správce: Výpočetní centrum

Copyright VŠCHT Praha
zobrazit plnou verzi