2021-10-15_UC Litvinov_Workshop_P1050012

Workshopy – nový formát výuky technologických předmětů na FTOP

Workshopy – nový formát výuky technologických předmětů na FTOP

Skupina pedagogů na Fakultě technologie ochrany prostředí (FTOP) ve spolupráci s manažery Orlen Unipetrol, a.s., navrhla modernizovat výuku technologických předmětů magisterského studia s využitím formátu workshopů. Na rozdíl od klasické frontální výuky nebo standardní exkurze do výrobního zařízení, je tento formát založen na poznání činnosti manažera nebo technologa v reálných podmínkách chemického podniku. Pro studenty, kteří v průběhu magisterského studia již velmi dobře znají vědecké a výzkumné ambice různých pracovišť na VŠCHT Praha, je workshop koncipován jako nabídka další zajímavé alternativy profesního a odborného rozvoje.   

Činnost manažera a technologa v chemickém průmyslu je spojena s prací na určitém zařízení, konkrétních projektech a s využitím specifických metod, které se liší od stavu na univerzitě a které si nelze osvojit jen teoreticky a intuitivně. Vyžaduje si hluboké zaujetí, invenci, zkušenosti a mimořádnou odpovědnost. Tyto předpoklady nejsou tak veřejně komunikovány, jako je tomu např. u vědeckých publikací, ale jsou stejně hluboké a upřímné, jako při vědecké práci.

První workshop se uskutečnil v Orlen Unipetrol, a.s. O svojí práci a zkušenostech hovořil senior technolog ing. Miroslav Hnízdil. Velmi zaujatě prezentoval roli technologa jako strážce kvality, bezpečnosti a ekonomie provozu a podíl na zajímavých projektech, který pak následně demonstroval na konkrétním zařízení při exkurzi v provoze. Prezentaci doplnil ukázkou zajímavých vzorků katalyzátorů, detailů destilačních pater, ale i popisem funkce a použití ochranných pomůcek. Samotná exkurze byla koncipována jako historický průřez zařízením provozovaným v rafinerii Litvínov, tj. od hydrogenační komory z roku 1943 až po moderní visbreaking a katalytický reforming s kontinuální regenerací katalyzátoru. Výběr navštívených technologií byl zvolen jako průsečík odpovědností přednášejícího technologa a obsahu prezentací předmětu Technologie ropy. Součástí workshopu byla diskuse technologa a studentů o personálním rozvoji, benefitech i o technologických detailech a zkušenostech, které pedagog předmětu nemůže studentům sdělit. Workshopu se zúčastnili i studenti DSP.

Důležitým předpokladem pro realizaci workshopu bylo organizační zabezpečení – bezpečnostní školení, zajištění dokladů pro vstup do chemického areálu, příprava ochranných oděvů, bot a pomůcek a nabídka ubytování pro studenty z Prahy před workshopem. Toto bylo zajišťováno ve spolupráci s ing. Zdeňkou Peleškovou, vedoucí Univerzitního centra v Litvínově.

Všichni zainteresovaní pracovníci VŠCHT Praha věří, že formát workshopů obohatí současné metody výuky technologických předmětů, přinese zajímavé podněty pro studenty a prohloubí spolupráci mezi VŠCHT Praha a Orlen Unipetrol, a.s., který je strategickým partnerem univerzity.

V Praze 2. 11.2021

Ing. Bc. Hugo Kittel, CSc., MBA, pedagog předmětu Technologie ropy, Ústav technologie ropy a alternativních paliv

 ◳ 2021-10-15_UC Litvinov_Workshop_P1050012 (jpg) → (šířka 450px)

Ukázka destilačních pater a katalyzátorů používaných v rafinérii Orlen Unipetrol, a.s., Litvínov

 ◳ 2021-10-15_UC Litvinov_Workshop_P1050015 (jpg) → (šířka 450px)

Prezentace Ing. Miroslava Hnízdila, Orlen Unipetrol, v Univerzitním centru Litvínov