
F70P
Fakulta technologie ochrany prostředí letošní podzim oslavila 70 let od svého založení. V rámci oslav se 18. září 2023 konalo speciální zasedání vědecké rady, na kterém děkan FTOP, prof. Pavel Jeníček, CSc. udělil třem významným osobnostem medaily Ferdinandna Schulze.
První z nich je PROF. ING. LUCIE OBALOVÁ, PH.D.
Prof. Obalová vystudovala chemické inženýrství na VŠCHT v Praze. Její profesní kariéra je spjata s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, kde získala titul Ph.D. a působila na Katedře fyzikální chemie a teorie technologických procesů na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství jako docentka a později profesorka. Od roku 2014 je ředitelkou Institutu environmentálních technologií, výzkumného centra, které je nyní součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Její výzkum se zaměřuje na chemické a reaktorové inženýrství a environmentální katalýzu, zejména snižování oxidů dusíku. Je členkou VR FTOP a také VR FCHI a FCHT. Medaili Ferdinanda Schulze dostává ZA DLOUHODOBOU SPOLUPRÁCI V OBLASTI ENERGETICKÝCH A ENVIRONMENTÁLNÍCH TECHNOLOGIÍ
Dalším oceněným je PROF. ING. MILOSLAV DRTIL, PHD.
Profesor Drtil působí na Fakultě chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity v Bratislavě jako vedoucí Oddělení environmentálního inženýrství a je proděkanem pro zahraniční vztahy, mobility, vztahy s veřejností a propagaci.
Ve výzkumu se specializuje zejména na biologické čistění odpadních vod s odstraňováním nutrientů, využití anaerobních procesů při čištění vod a získávání bioplynu, úpravu vody, analýzu a monitoring vod. Vztah profesora Drtila k VŠCHT nejlépe vystihuje jeho výrok: kromě svojí Alma mater na STU Bratislava mám ještě jednu Alma mater, na které jsem se učil a učím, ale kterou nemám v indexu a to je VŠCHT Praha, Fakulta technologie ochrany prostředí a její Ústav technologie vody a prostředí. Je členem VR naší fakulty a Medaili Ferdinanda Schulze dostává ZA DLOUHODOBOU PODPORU SPOLUPRÁCE FTOP a Fakulty chemické a potravinářské technologie STU BRATISLAVA
A konečné třetím oceněným je DOC. ING. JAN MACÁK, CSC.
Který pracuje na Ústavu energetiky naší fakulty od roku 1993. V letech 2014-2022 tento ústav vedl. Po několik funkčních období pracoval v Akademickém senátu VŠCHT, naposledy jako předseda Vědecko-výzkumného výboru AS. Je členem VR Fakulty technologie ochrany prostředí a oborových rad doktorských studijních programů Chemie a technologie paliv a prostředí, Energie a paliva a Chemie a technologie ochrany životního prostředí FTOP. V oblasti výzkumu se zabývá zejména aplikací elektrochemických technik na studium chování materiálů ve vysokoteplotních energetických cyklech. Medaili Ferdinanda Schulze dostává ZA DLOUHOLETOU TVŮRČÍ VĚDECKOU A PEDAGOGICKOU ČINNOST V OBORU ENERGETIKY.
Profesor Ferdinand Schulz sehrál zásadní roli v historii oborů, jimiž se fakulta zabývá. Byl prvním vysokoškolským pedagogem, který se specializoval na technologii paliv, svítiv a vody. Z jeho iniciativy byl v roce 1920 zřízen Ústav pro technologii paliv, svítiv a vody při VŠCHT i ČVUT, jenž byl později rozdělen na Ústav technologie paliv a svítiv a Ústav technologie vody. Tato pracoviště se pak v roce 1953 stala základem nově ustavené Fakulty technologie paliv a vody VŠCHT.
V 70. letech minulého století byla rozhodnutím vědecké rady naší fakulty zřízena Pamětní medaile Ferdinanda Schulze, která je udělována za zásluhy o rozvoj fakulty.