Proklikem mapa aktivit
idvazba: 2295
šablona: stranka_novinky
čas: 28.2.2021 21:30:13
verze: 4827
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW






Cena Julie Hamáčkové
Dne 3.12.2020 proběhl na VŠCHT Praha již šestý ročník Ceny Julie Hamáčkové, tentokrát on-line. Tři z osmi soutěžících byli studenti naší fakulty. Komise ohodnotila soutěžní práce a navrhla udělení cen v níže uvedeném pořadí.
Kategorie Studentské závěrečné práce
V kategorii byly předloženy dvě práce:
- Anton Viskin, FPBT: Příprava vzorků krevní plazmy pro zjištění neurologických onemocnění pomocí hmotnostní spektrometrie
- Robert Kvaček, FTOP: Kvalitativní analýza mikroplastů ve vodě metodou barvení
Kategorie studentských prací typu SVK
- Gabriela Janíková, FPBT: Vliv deficience tryptofanu ve stravě matky na rozvoj úzkostných poruch v dospělosti potomka
- Agáta Foitlová, FCHT: Analýza odéru přírodního kaučuku
- Vojtěch Kužel, FTOP: Mikropolutanty ve vodách: rizikoproekosystém a člověka
4. až 6. místo v abecedním pořadí:
Martina Nová, FTOP: Zdravotní rizika v důsledku znečištění plasty
Ing. Markéta Šimková, FPBT, FCHT: Endokrinní disruptory, cytokiny a obezita: Jakou roli hrají v syndromu polycystických ovarií?
Bc. Klára Zemanová, FPBT: Tvorba biofilmu Cutibacterium acnes: Zdravotní komplikace a s nimi spojené genderové aspekty
Všem soutěžícím děkujeme za jejich účast a oceněným blahopřejeme!



Cenu ČSPCH Viktora Ettela za rok 2020 získal Hugo Kittel z FTOP VŠCHT Praha
Český svaz průmyslové chemie (ČSPCH) od roku 2006 zřídil cenu Viktora Ettela, která je udělována významným českým i zahraničním projektantům, technikům a technologům z chemického průmyslu.
Viktor Ettel se narodil roku 1893 v Čejetičkách u Mladé Boleslavi. Chemii vystudoval na chemickém odboru c. k. České vysoké školy technické v Praze. Dizertační práci na téma cukerné deriváty 2,4-dibromfenylhydrazinu vypracoval u prof. E. Votočka a v roce 1921 byl promován doktorem technických věd. Vybudoval výzkumné oddělení Vojenského technického a leteckého ústavu. Od roku 1932 pracoval ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu jako technický a následně generální ředitel. V roce 1952 byl povolán na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) jako profesor a vedoucí katedry organické technologie. Svojí vědeckou práci zaměřil na výzkum katalytických procesů, chemie pesticidů, povrchově aktivních látek, barvářských a farmaceutických meziproduktů a chemické zpracování dřeva. Stal se autorem 74 původních vědeckých prací, 23 patentů a 5 knih, včetně dvojdílné učebnice Organické technologie. Mimořádně se zasloužil o rozvoj československého chemického průmyslu. Zemřel v roce 1964.
Prvním laureátem ceny V. Ettela byl Prof. Ing. Josef Pašek, DrSc., významný pedagog VŠCHT Praha a špičkový chemický technolog, jehož patenty a originální návrhy technologických procesů byly realizovány v řadě zemí světa. Dalšími nositeli ceny jsou např. Ing. Miloslav Slezák, CSc., který působil v Syntézii Pardubice, Ing. Jiří Kožuch, vedoucí pracovník Moravských chemických závodů, Ing. Jan Nájemník, manažer Hexion Specialty Chemicals, a.s. Sokolov a ing. Pavel Kubíček, manažer Spolchemie Ústí n. Labem.
Za rok 2020 cenu Viktora Ettela obdržel Ing. Bc. Hugo Kittel, CSc., MBA, za „celoživotní úsilí o modernizaci tuzemského rafinérského průmyslu“, v současnosti pracovník Ústavu technologie ropy a alternativních paliv (ÚTRAP) na Fakultě technologie ochrany prostředí. Ing. Kittel absolvoval na VŠCHT Praha obor fyzikální a analytické chemie (1974), kandidátskou práci obhájil na téma „Simulace reaktorů na jednotce katalytického reformingu benzínu“ (1991, školitel prof. Ing. Miloš Marek, DrSc.). MBA vystudoval v „double degree“ projektu Haskayne School of Business – Faculty of Management, Calgary, Canada / CMC Čelákovice (2001). Absolvoval studium učitelství na Ústavu učitelství a humanitních věd VŠCHT v Praze (Bc., 2015). Ing. H. Kittel rozhodující část svého profesního života pracoval v rafinérském průmyslu, především v oblasti rozvoje a optimalizace technologických procesů. Účastnil se najíždění nových rafinerií v Kralupech n. Vlt. (1974-1975) a v Litvínově (1980-1982) a jako manažer technologického rozvoje rafinérského a petrochemického průmyslu na generálním ředitelství Chemopetrol na výběru technologie jednotky Nového hydrokraku v Litvínově (PSP, 1984-1988). V České rafinérské, a.s., byl od roku 1999 zodpovědný za přípravu strategického plánu a podílel se např. na projektech Čistá paliva (Trojdělič FCC benzínu, 2005, selektivní hydrogenace FCC benzínu Prime G+, 2008), intenzifikaci jednotky PSP a implementace biopaliv. Je spoluautorem metodiky vyhodnocení přínosů investičních projektů. Pracoval také 8 let pro ExxonMobil ČR a 3 roky ve VÚCHVU Litvínov (nyní UNICRE). V současnosti ing. Kittel přednáší na ÚTRAP v bakalářském i magisterském studiu předměty týkající se technologie ropy a alternativních paliv v dopravě. Je gestorem aktivity OP VVV „Implementace projektového přístupu k výuce na VŠCHT Praha“ a gestorem tzv. modulu C „soft skills“ nového doktorského programu.







Termíny podání přihlášek prodlouženy

Přehled, jak komunikovat s děkanáty a dalšími vybranými odděleními v nouzovém stavu.




Dne 16. 12. 2019 byla na zasedání Vědecké rady FTOP předána medaile prof. PhDr. Ferdinanda Schulze doc. Ing. Josefovi Blažkovi, CSc. za dlouholetou tvůrčí vědeckou a pedagogickou činnost v oboru chemické a energetické zpracování paliv a doc. Ing. Karlovi Ciahotnému, CSc. za dlouholetou podporu spolupráce FTOP s průmyslem v oboru chemické a energetické zpracování paliv.
![]() |
![]() |







Ústav chemie ochrany prostředí navázal velice úspěšnou spolupráci s kriminální policií, celní policií, policií ČR a chemickou jednotkou hasičské záchranné služby Praha 6 Petřiny. Kolegové z ÚCHOP s využitím přenosných analytických přístrojů pomáhali policii při analýze drog, výbušnin a dalších nebezpečných a nelegálních látek na největším drum and bassovém festivalu na světě - Let It Roll 2019, který se konal na letišti v Milovicích u Nymburka od 31. 7. do 4. 8. 2019. K analýzám byl využit Ramanův spektrometr, FTIR spektrometr, gamma spektrometr a také unikátní přenosný GC-MS detektor zapůjčený HZS Petřiny. Tyto přístroje umožnily našim kolegům rychle přímo v terénu identifikovat veškeré nelegální látky a napomoci tak polici v odhalování přestupků či trestných činů na tomto festivalu.
Více informací o akci přinesla média:
https://novaplus.nova.cz/porad/televizni-noviny/epizoda/36355-televizni-noviny-3-8-2019
https://www.denik.cz/hudba/na-festivalu-nasadili-chromatograf-ktery-analyzoval-drogy-20190803.html
https://www.facebook.com/radiopatriot/videos/2502292483333929/


Časopis Paliva (http://paliva.vscht.cz) oslaví v září 2019 desáté výročí od svého založení. U této příležitosti dostal od společnosti Scopus hezký dárek – časopis byl po sedmiletém úsilí redakční rady zařazen do databáze Scopus. Paliva jsou tak jediným odborným časopisem v České republice zaměřeným na tuto problematiku, zařazeným v této uznávané databázi.
Za dobu své dosavadní desetileté existence zveřejnil časopis Paliva celkem 196 odborných článků s tématikou zaměřenou na problematiku paliv. Za stejnou dobu vzbudila Paliva poměrně intenzivní zájem uživatelů ze všech koutů světa - celkem bylo zaznamenáno více než pět set tisíc návštěv. Nejčtenější článek si čtenáři stáhli téměř čtyřicet tisíckrát, průměrná návštěvnost webových stránek časopisu Paliva je asi 4500 návštěvníků měsíčně.
Zařazením časopisu Paliva do databáze Scopus očekáváme další zvýšení kvality publikací a větší podíl článků v anglickém jazyce. Zároveň tak vzniká i nová příležitost pro budoucí autory z řad odborné veřejnosti, ale především akademických pracovníků a studentů pro jejich plánované publikace.
Přejeme časopisu mnoha úspěchů do dalších let jeho existence.
Za redakci a redakční radu časopisu
Karel Ciahotný
šéfredaktor

Ve středu 15. 5. 2019 se v NTK Praha uskutečnil křest knihy s názvem „Analýza ovzduší“, jíž autory jsou pracovníci Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší - doc. Ing. František Skácel, CSc. a Ing. Viktor Tekáč, Ph.D. Věříme, že si publikace najde své místo nejen mezi studenty VŠCHT Praha, ale i mezi odborníky v celé České republice.

Dne 24. dubna 2019 proběhla exkurze do provozu ZEVO (Zařízení na energetické využití odpadu) v pražských Malešicích, která byla určena pro zahraniční studenty předmětu „Atmospheric Protection Technology“. Hlavním cílem exkurze bylo doplnění současných přednášek na VŠCHT informacemi z praxe, zejména v otázkách energetického odpadu a kontroly znečištění.

Gratulujeme! TAČR v rámci programu ZÉTA přijal k podpoře projekty Dany Vejmelkové (Eliminace vnosu mikropolutantů a genů rezistence na antibiotika do životního prostředí a lidského organismu) a Mariny Kholomyevy (Vývoj multifunkčního vzorkovače a metodiky pro zjištění míry znečištění vodních toků ČR mikroplasty).
Krásná práce! 💚🦄🌳




V roce 2015 přijalo OSN 17 cílů jako součást nové globální agendy pro udržitelný rozvoj.
Životní prostředí je základem každého z nich - od pitné vody a kanalizace, dostupných a čistých energií, přes klimatická opatření, udržitelná města a obce, kvalitní vzdělání až po konec hladu a chudoby. Naše fakulta má ke všem těmto tématům co říci.


Každoroční „Studentská vědecká konference“ se letos konala 22. 11. Tato akce je určena studentům Bc.a Mgr. formy studia a umožňuje představit studentské vědecké práce.
Společnost NET4GAS, s.r.o., generální sponzor Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, podpořila SVK i letos velmi zajímavou finanční částkou.
Celkem se SVK s názvem sekce „Plynná a tuhá paliva a ochrana prostředí“ zúčastnilo 6 studentů, 5 studentů z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany prostředí a jedna studentka z Ústavu chemie ochrany prostředí.
Soutěžní práce byly na vysoké úrovni, a proto nebylo pro porotu vůbec jednoduché zvolit ty nejlepší soutěžní práce. Celkové pořadí bylo následující:
• 1. místo - Ondřej Hlaváček s prací - Výroba zeolitu z popílků
• 2. místo – Bc. Vít Šrámek s prací - Příprava biocharu pyrolýzou odpadní biomasy a
jeho aktivace
• 3. místo – Bc. Petra Ježková s prací - Studium změn ekotoxicity dřevní štěpky v průběhu jejího stárnutí
Gratulujeme
