Nahlédni do budoucnosti jaderné energetiky a užij si týdenní stáž zaměřenou na nejnovější jaderné technologie – malé modulární reaktory (SMR= Small Modular Reactor).
Přihlašuj se do 30. 4. 2023.
GRATULUJEME!
První ročník obhajoby studentských projektů v rámci stipendijního fondu firmy ALS Czech Republic proběhl 13. 6. 2024.
Gratulujeme Andrey Bulkinovi k získání stipendia, které předali přímo zástupci firmy ALS Czech Republic.
Per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS) jsou skupinou uměle vyrobených látek, které jsou velmi obtížně rozložitelné a hromadí se tak v životním prostředí i v tělech organismů včetně člověka. Vědci z celého světa proto hledají cesty jejich odstranění nebo způsoby omezení jejich vnosu do prostředí.
Náš nedávný výzkum zaměřený na odstranění PFAS z čistírenských kalů pomocí pyrolýzy měl za cíl vyplnit mezery v datech o chování organických látek v kalovém uhlí a otestovat pyrolýzu kalů v laboratorním i provozním měřítku ve spolupráci s ČOV Bohuslavice-Trutnov a HST Hydrosystémy.
Z testovaného rozmezí teplot 200–700 °C docházelo k většímu než 95% odstranění PFAS při 400 °C. Je ale důležité zdůraznit, že mineralizace PFAS nemusí být úplná, a je tak třeba sledovat i jejich fragmenty a další organofluorované látky. Proto jsme mimo PFAS analyzovali i organický fluor – pokud by se PFAS pouze štěpily, detekovali bychom právě organický fluor, což by znamenalo nedostatečnou procesní teplotu.
V článku publikovaném v časopise Biochar řešíme i přechod fluorovaných látek do pyrolýzního plynu a umělou kontaminaci PFAS a organického fluoru v homogenním prostředí pyrolyzovaného mořského písku. Článek je publikován v Open Access, takže si ho můžete přečíst i vy na odkazu .
S hlubokým zármutkem si připomínáme našeho milého kolegu Zdeňka Kafku, který nás tento týden navždy opustil. Byl to výjimečný člověk, který dokázal kolem sebe šířit radost a pozitivní energii. Jeho pracovitost a vstřícnost byly inspirací pro nás všechny.
Upřímnou soustrast rodině i přátelům.
Poslední rozloučení proběhne 2. prosince ve 13,00 na Ďáblickém hřbitově v Nové obřadní síni.
Z důvodu čerpání dovolených budou v období od 1. 7. do 23. 8. zrušeny pravidelné úřední hodiny děkanátu FTOP.
V případě potřeby nás, prosím, kontaktujte na emailech sarka.dintarova@vscht.cz nebo katerina.sritrova@vscht.cz, domluvíme si schůzku individuálně.
Děkujeme za pochopení a přejeme krásné prázdniny!
Fond ALS Czech Republic
13.6.2024, 10.00 - 12.00
Historická knihovna
4. 6. 2024 – N201C Chemické technologie v energetice
5. 6. 2024 – N201A, N201A_L Technologie ropy a alternativních paliv, Technologie ropy Litvínov
5. 6. 2024 – N203 Environmentální inženýrství a analýza
6. 6. 2024 – N204 Průmyslová ekologie
10.6. 2024 – N202 Technologie vody
11.6. 2024 - AN208 Sustainability and Environmental Engineering
Termíny konání bakalářských SZZ - I. termín
17.6. 2024 - Ekotoxikologie a environmentální analýza
18.6. 2024 - Energie a paliva
18.6. 2024 - Voda a prostředí
19.6. 2024 - Ekotoxikologie a environmentální analýza
Součástí konferenčního programu druhého Czech & Slovak Sustainability Summitu, který se
koná 25. dubna 2024 v Cubex Centru Praha, bude opět i odborná přednášková sekce Vědecká
kavárna, která je zaměřená na novinky, výzkum a vývoj v oblasti udržitelnosti, oběhového
hospodářství a surovinové bezpečnosti. Cílem Vědecké kavárny je poskytnout prostor pro
sdílení nových informací či výsledků z výzkumu, které by mohly inspirovat k realizaci v praxi.
Délka standardní ústní prezentace bude 12 min. Po každé prezentaci následuje 3-minutový
blok otázek a odpovědí.
Zájemce o účast ve Vědecké kavárně žádáme o zaslání přihlášky v následujícím formátu:
• název přednášky
• autoři, organizace
• abstrakt na max. 1800 znaků včetně mezer (formát A4)
Abstrakty je možné podávat do 1. 3. 2024.
Kontakt:
Kateřina Osterrothová
program director
Czech & Slovak Sustainability Summit
Tel.: +420 604 105 229
katerina.osterrothova@atoz.cz
www.SustainabilitySummit.cz
Od 1.1.2024 na Fakultě technologie ochrany prostředí vzniká nový ústav Ústav udržitelných paliv a zelené chemie. Vzniká sloučením původního Ústavu technologie ropy a alternativních paliv a Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany prostředí. Vedoucím ústavu se stal doc. Ing. Tomáš Hlinčík, PhD. Ústav udržitelných paliv a zelené chemie se věnuje tématům, které v současnosti rezonují ve veřejné i odborné diskuzi, jako jsou: alternativní paliva a biopaliva, ať už plynná, či kapalná; implementace principů zelené chemie do chemického průmyslu nebo ochrana ovzduší a klimatická změna. Podrobně se zaměřujeme na přeměnu biomasy a odpadních plastů na biokapaliny a jejich následné hydrogenační zpracování, vývoj heterogenních katalyzátorů, uplatnění vodíku, bioplynu a biomethanu v plynárenství, zachytávání oxidu uhličitého za účelem zmírnění klimatické změny a monitoringu znečištění ovzduší. Dále se na ústavu zabýváme inovacemi a optimalizacemi v tradičních oblastech, zejména v technologii a analýze.
Ceny rektora za rok 2023 předal profesor Matějka na tradičním adventním koncertě VŠCHT Praha v Betlémské kapli. Oceněn byl i člen naší Fakulty, David Kubička:
Prof. Ing. David Kubička, Ph.D. MBA absolvoval magisterské studium na Ústavu technologie ropy a petrochemie VŠCHT Praha a doktorské studium na Ústavu průmyslové chemie na Åbo Akademi (Turku, Finsko). Od roku 2022 je proděkanem FTOP pro styk s průmyslem a zahraniční styky. Dlouhodobě se zabývá využitím heterogenní katalýzy zejména pro přeměny látek pocházejících z biomasy na pokročilá biopaliva a chemikálie. Se svou výzkumnou skupinou Greencats je zapojen do rozsáhlé spolupráce v oblasti hydrogenačních, hydrogenolýzních a kondenzačních katalyzátorů pro účinnou přeměnu esterů, furanických a fenolických látek. Při návrhu a studiu nových katalyzátorů a reakčních přeměn se zaměřuje na využití principů zelené chemie. Předmět „Zelená chemie“ zavedl do výuky na VŠCHT. Připravil a zrealizoval nový mezinárodní studijní program v klíčové oblasti pro udržitelnost naší civilizace „International Master in Technology and Management for Circular Economy“ v evropském programu Erasmus Mundus Joint Master. Je koordinátorem tohoto projektu, kde VŠCHT Praha spolupracuje s Oviedo University, Španělsko a Åbo Akademi, Finsko. Pravidelně publikuje v předních časopisech zaměřených na katalýzu. Letos spoluorganizoval evropský katalytický kongres, Europacat 2023, jehož se zúčastnilo na 1800 účastníků z více než 50 zemí, a stal se prezidentem Evropské federace katalytických společností. Ve volném čase se věnuje agility a přírodní zahradě.
Na zasedání stipendijní rady pro Stipendia ALS - Czech Republic, které proběhlo dne 5. 12. 2023 bylo rozhodnuto, že stipendium bude uděleno Michalu Šimanovi, studentovi 1. ročníku bakalářského studia a Andreji Bulkinovi, studentovi 1. ročníku magisterského studia. Jejich předložené návrhy byly vysoce kvalitní. Stipendium bude vyplaceno po splnění všech výzkumných aktivit a prezentaci dosažených výsledků na semináři, který proběhne v červnu 2024. Tímto oběma studentům gratulujeme
Cena Julie Hamáčkové
30. listopadu 2023 proběhl na VŠCHT Praha již devátý ročník soutěže studentských prací o Cenu Julie Hamáčkové.
Cenu v kategorii Studentské závěrečné práce jednohlasně získala
Ing. Martina Nová z Ústavu technologie vody a prostředí
za svou diplomovou práci Vývoj rozložitelných bioplastů a jejich vliv na životní prostředí
· Složení hodnotící komise CJH 2023
· Sborníky abstraktů soutěžních prací
Komise ocenila vysokou úroveň všech soutěžních prací.
Martině blahopřejeme a děkujeme za vynikající reprezentaci!
Na 26. konferenci Asociace korozních inženýrů, která se konala 1-3. 11. 2023 v Plzni, byla udělena jako každý rok Cena Milana Pražáka osobnosti s významným a dlouhodobým přínosem v oblasti korozního inženýrství, protikorozní ochrany a vědeckého poznání v oblasti koroze z akademické, výzkumné nebo aplikační sféry.
Laureátem Ceny Milana Pražáka se pro rok 2023 se stal doc. Ing. Jan Macák, CSc. který je jednou z nejvýznamnějších osobností oborů energetiky a koroze v energetice v České republice. Dlouhodobě působí na Ústavu energetiky VŠCHT Praha na pozicích výzkumníka, pedagoga i vedoucího. K obhajobě dovedl několik desítek studentů bakalářských, magisterských i doktorských programů. Na celoškolské úrovni předsedal vědecko-výzkumnému výboru akademického senátu. Dlouhodobě se zabývá odolností materiálů v prostředích energetických provozů, přispěl k porozumění chování povrchových vrstev a rozvoji in situ elektrochemických měření v extrémních podmínkách vysokých teplot a tlaků. Dlouhodobě spolupracuje s odborníky a praktiky z CV Řež, s.r.o., ČEZ, a.s. a ÚJP Zbraslav, a.s. a s vědci z Finska, Holandska, Belgie, Německa, Velké Británie a dalších zemí.
V rámci Asociace korozních inženýrů přispívá k výuce v kurzu Korozní inženýr, spolupracuje na řešení výzkumných projektů i zakázek se členy asociace a je pravidelným účastníkem a spoluorganizátorem konference AKI. Dále se aktivně angažuje v sesterské EFC, kde je členem WP4 Nuclear Corrosion a rovněž se významně podílí na práci odborné skupiny ECG-COMON (European Cooperation Group for Corrosion Monitoring of Nuclear Materials), ve které pracuje jako člen exekutivního výboru pro výzkum.
Pro doc. Ing. Jan Macák, CSc. má ocenění Milana Pražáka velmi osobní význam. Milan Pražák byl jeho oponentem diplomové i disertační práce. Byl to vynikající expert v korozní elektrochemii a skvělý člověk.
Zdroj: Tisková zpráva Asociace korozních inženýrů, z.s. (AKI)
Ing. Milan Pražák, CSc. obohatil korozní výzkum zejména aplikacemi elektrochemických metod. Jeho pionýrská činnost ve Státním výzkumném ústavu ochrany materiálů a celoživotní nezištné sdílení znalostí obohatilo současné i následující generace českých a slovenských korozníků a významně pomohlo k světově silné pozici českého korozního výzkumu. Neméně důležitá pro něj byla i aplikační činnost v oblasti protikorozní ochrany.
Fakulta technologie ochrany prostředí uděluje na základě studijních úspěchů dosažených během středoškolského studia jednorázové fakultní stipendium ve výši 10 tis. Kč 10 nadaným studentům !
Do 31. 10. mohou úspěšní absolventi prvního ročníku FTOP podat žádost na studijním oddělení fakulty a doložit své výsledky, např. dosažný percentil u Národních srovnávacích zkoušek z obecných studijních předpokladů, všeobecných štúdijných predpokladov, chemie, biologie nebo matematiky certifikátem udělovaným společností Scio, nebo kopiemi diplomů za chemickou, fyzikální či matematickou olympiádu apod.
Stipendium bude přiznáno deseti nejúspěšnějším uchazečům.
Dne 25.10.2023 budou na zasedání Vědecké rady předneseny přednášky:
- k řízení pro jmenování profesorem - doc. Ing. Tomáš Herink Ph.D.
- habilitační přeednáška - Ing. Dana Pokorná CSc.
vyhlašují konkurz na stipendia pro akademický rok 2023/2024 dle pravidel pro udělování stipendií ALS Czech Republic pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů uskutečňovaných na FTOP VŠCHT Praha.
Přihlášku na předepsaném formuláři podávejte do 18. 10. 2023 na děkanát FTOP VŠCHT Praha.
Prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc., v.r.
Děkan Fakulty technologie ochrany prostředí
V roce 2019 bylo přiděleno pořadatelství nejvýznamnější evropské katalytické konference EuropaCatu delegaci V4 (Katalytických společností České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska) s místem konání v historické Praze. Doc. David Kubička se tak stal hlavním organizátorem této velkolepé akce konané v Kongresovém centru na Vyšehradě. Po dvou letech čekání, kdy původní termín byl stanoven na rok 2021, se v Praze setkalo více než 1800 vědců, studentů či průmyslových delegátů z celkově 53 zemí. Celkem v 17 sekcích bylo předneseno 466 přednášek, které se dotýkaly všech koutů katalýzy. Kromě fundamentální katalýzy a studia procesů na molekulární úrovni rezonovala Kongresovým centrem témata jako zhodnocení CO2, zelená chemie, syntetická paliva nebo udržitelnost. Týdenní akci doprovázel bohatý program pro účastníky zahrnující četné exkurze, party pro mladé vědce, galavečeře v Obecním domě nebo charitativní běh pro Nadaci Krtek. Organizátorům se podařilo vytvořit mezi účastníky pohodovou a tvůrčí atmosféru také pomocí speciálních sympozií vedenými průmyslovými partnery konference. Dle ohlasů od účastníků se dá mluvit o skvělé akci a my byli rádi, že FTOP měla své zaměstnance přímo u zrodu této akce.
Fakulta technologie ochrany prostředí letošní podzim oslavila 70 let od svého založení. V rámci oslav se 18. září 2023 konalo speciální zasedání vědecké rady, na kterém děkan FTOP, prof. Pavel Jeníček, CSc. udělil třem významným osobnostem medaily Ferdinandna Schulze.
První z nich je PROF. ING. LUCIE OBALOVÁ, PH.D.
Prof. Obalová vystudovala chemické inženýrství na VŠCHT v Praze. Její profesní kariéra je spjata s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, kde získala titul Ph.D. a působila na Katedře fyzikální chemie a teorie technologických procesů na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství jako docentka a později profesorka. Od roku 2014 je ředitelkou Institutu environmentálních technologií, výzkumného centra, které je nyní součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Její výzkum se zaměřuje na chemické a reaktorové inženýrství a environmentální katalýzu, zejména snižování oxidů dusíku. Je členkou VR FTOP a také VR FCHI a FCHT. Medaili Ferdinanda Schulze dostává ZA DLOUHODOBOU SPOLUPRÁCI V OBLASTI ENERGETICKÝCH A ENVIRONMENTÁLNÍCH TECHNOLOGIÍ
Dalším oceněným je PROF. ING. MILOSLAV DRTIL, PHD.
Profesor Drtil působí na Fakultě chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity v Bratislavě jako vedoucí Oddělení environmentálního inženýrství a je proděkanem pro zahraniční vztahy, mobility, vztahy s veřejností a propagaci.
Ve výzkumu se specializuje zejména na biologické čistění odpadních vod s odstraňováním nutrientů, využití anaerobních procesů při čištění vod a získávání bioplynu, úpravu vody, analýzu a monitoring vod. Vztah profesora Drtila k VŠCHT nejlépe vystihuje jeho výrok: kromě svojí Alma mater na STU Bratislava mám ještě jednu Alma mater, na které jsem se učil a učím, ale kterou nemám v indexu a to je VŠCHT Praha, Fakulta technologie ochrany prostředí a její Ústav technologie vody a prostředí. Je členem VR naší fakulty a Medaili Ferdinanda Schulze dostává ZA DLOUHODOBOU PODPORU SPOLUPRÁCE FTOP a Fakulty chemické a potravinářské technologie STU BRATISLAVA
A konečné třetím oceněným je DOC. ING. JAN MACÁK, CSC.
Který pracuje na Ústavu energetiky naší fakulty od roku 1993. V letech 2014-2022 tento ústav vedl. Po několik funkčních období pracoval v Akademickém senátu VŠCHT, naposledy jako předseda Vědecko-výzkumného výboru AS. Je členem VR Fakulty technologie ochrany prostředí a oborových rad doktorských studijních programů Chemie a technologie paliv a prostředí, Energie a paliva a Chemie a technologie ochrany životního prostředí FTOP. V oblasti výzkumu se zabývá zejména aplikací elektrochemických technik na studium chování materiálů ve vysokoteplotních energetických cyklech. Medaili Ferdinanda Schulze dostává ZA DLOUHOLETOU TVŮRČÍ VĚDECKOU A PEDAGOGICKOU ČINNOST V OBORU ENERGETIKY.
Profesor Ferdinand Schulz sehrál zásadní roli v historii oborů, jimiž se fakulta zabývá. Byl prvním vysokoškolským pedagogem, který se specializoval na technologii paliv, svítiv a vody. Z jeho iniciativy byl v roce 1920 zřízen Ústav pro technologii paliv, svítiv a vody při VŠCHT i ČVUT, jenž byl později rozdělen na Ústav technologie paliv a svítiv a Ústav technologie vody. Tato pracoviště se pak v roce 1953 stala základem nově ustavené Fakulty technologie paliv a vody VŠCHT.
V 70. letech minulého století byla rozhodnutím vědecké rady naší fakulty zřízena Pamětní medaile Ferdinanda Schulze, která je udělována za zásluhy o rozvoj fakulty.
Vodíková stanice Čepro
Pan prorektor Pospíšil a pan proděkan Hlinčík se 20. 6. 2023 zúčastnili slavnostního otevření vodíkové stanice Čepro v Mstěticích u Prahy, která je v provozu od května 2023 a slouží pro plnění všech typů vodíkových vozidel. Akce probíhala za účasti ministra financí Zbyňka Stanjury a ministra dopravy Martina Kupky.
Rozvoj vodíkových technologií patří mezi hlavní pilíře boje proti klimatickým změnám. Vodík má 2 – 3x vyšší energetický obsah v porovnání s konvenčními palivy vztaženo na jednotku hmotnosti paliva. Vodíková stanice Čepro se skládá z kontejneru pro nechlazené plnění s jedním výdejním místem a umožňuje plnit do tlaku 350 a 700 bar.
Více informací zde: https://www.ceproas.cz/produkty-a-sluzby/vodikova-plnici-stanice
Voda a prostředí – 21.6. 2023
Ekotoxikologie a environmentální analýza – 21.6. 2023
Energie a paliva – 22.6. 2023
Milí studenti,
Od 26. 6. budou úřední hodiny děkanátu pouze ve středu od 9 -11 hodin.
Prosím, domluvte se raději schůzku emailem či telefonem.
Děkujeme za pochopení a přejeme krásné léto J
Ústav 240 – 1. a 2. 6. 2023
Sustainability and Environmental Engineering – 7.6. 2023
Termín konání magisterských promocí FTOP 27. 6. 2023 v 15.00 Betlémská kaple
Termín konání bakalářských promocí FTOP 11. 10. 2023 v 9.00 Betlémská kaple
Ve čtvrtek 4. 5. 2023 proběhne na VŠCHT v Uhelně od 15 – 17h zajímavá přednáška společnosti GasNet, s.r.o. na téma „Současnost a budoucnost plynu“. Bude představeno současné plynárenství s ohledem na transformaci, jejíž cílem je nízkoemisní budoucnost udržitelné energetiky. Dozvíte se informace o současném plynárenství, kvalitativních parametrech stávajících mixů plynů (tranzitní zemní plyn, biomethan či přírodní plyny tuzemské těžby) a o možnosti využití vodíku a biomethanu v plynárenství.
SMR CAMP
Nahlédni do budoucnosti jaderné energetiky a užij si týdenní stáž zaměřenou na nejnovější jaderné technologie – malé modulární reaktory (SMR= Small Modular Reactor).
Přihlašuj se do 30. 4. 2023.
Odpověď na tyto otázky a mnoho dalšího uslyšíte v rozhovoru s doc. Pavlem Šimáčkem, vedoucího našeho ústavu, pro Radiožurnál.
Nabízíme Ti celkem 40 témat dizertačních prací, které se zabývají palčivými problémy současné společnosti v rámci environmentálních technologií a problematiky energií/paliv.
Přehledy vypsaných dizertačních prací nalezneš na následujících odkazech:
Chemie a technologie ochrany životního prostředí
Pokud by ses rád dozvěděl více, kontaktuj konkrétní školitele.
Termín pro zasílání přihlášek je do 15. dubna. Více informací najdeš zde.
Mimořádný termín přijímacího řízení do doktorského studia
V souladu s vnitřním předpisem „Podmínky přijímání ke studiu a přijímací řízení na VŠCHT v Praze ze dne 5. května 2021“ vyhlásil děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze mimořádný termín přijímacího řízení na akademický rok 2022/2023, se zahájením studia od 1. 1. 2023, pro další zájemce o doktorské studium ve studijním programu:
Chemie a technologie ochrany životního prostředí
Nabízené rámcové téma pro dizertační práci uvedeného studijního programu je:
„Hodnocení rizik při ukládání organických odpadů do rekultivovaných důlních prostor“
Termín přijímací řízení bude uchazečům oznámen.
Přihlášky je možné podávat do 22. 12. 2022 na děkanát FTOP, Technická 3, 166 27 Praha 6.
V Praze dne 22. 11. 2022
prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc. v. r.
děkan FTOP
Cena Julie Hamáčkové
Dne 7. 12. 2022 proběhl na VŠCHT Praha již osmý ročník soutěže studentských prací o Cenu Julie Hamáčkové. Dva z pěti soutěžících byli studenti naší fakulty.
V kategorii Studentské práce typu SVK získala zlato
Bc. Martina Nová
s prací Bioplasty: Co to je, a vnímají je muži a ženy odlišně?
Cena v kategorii Studentské závěrečné práce byla udělena
Bc. Martinu Převrátilovi
za jeho bakalářskou práci Odstraňování farmak z vody sorpcí na zeolitech
Komise ocenila vysokou úroveň všech soutěžních prací. Oběma soutěžícím blahopřejeme a děkujeme za vynikající reprezentaci!
Po dvouleté odmlce jsme oživili platformu 4elements s malým twistem. Dříve se toto fakultní setkání věnovalo zejména výměně poznatků o různých aspektech nebo pohledech environmentální problematiky. Ta byla protentokrát trochu upozaděna - prostor jsme dali komunikaci vědy mimo akademii, konkrétně prostřednictvím sociálních sítí veřejnosti nebo novinářům a médiím obecně. Program naplnili Tereza Velikovská (O2 Sport) a Pavel Kasík (Seznam.cz). Našim původním tématům se budeme znovu věnovat na dalším setkání, které můžete čekat v letním semestru!
Více o platformě 4elements na https://4elements.vscht.cz/.
MEMPROPO 2022
Facebook událost: https://www.facebook.com/events/1490711708025852
Termín: 12.10. 2022, 9:00-12:10
Místo konání: Ústav technologie vody a prostředí VŠCHT Praha (Knihovna ústavu, místnost B 116), Technická 5, Praha 6 - Dejvice
Vážené dámy a pánové,
dovolujeme si Vás pozvat na osmý ročník workshopu MEMPROPO. Hlavním tématem letošního workshopu bude opět využití vody v potravinářském průmyslu a obecně i využívání moderních technologií pro čištění odpadních vod. Workshop je pořádán ve spolupráci České membránové platformy, z.s., České technologické platformy pro potraviny a Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha.
Program:
8:00 – 9:00 Registrace účastníků workshopu
9:00 – 9:10 Zahájení workshopu
9:10 – 10:35 První blok přednášek
10:35 – 10:55 Přestávka na občerstvení
10:55 – 11:55 Druhý blok přednášek
11:55 – 12:10 Zakončení workshopu
První přednáškou je Výroba agrogelů s využitím kyselé syrovátky a odpadů ze zpracování syrovátky membránovými procesy, kterou přednese Ing. Jan Drbohlav, CSc. z VÚM s.r.o. Tato práce navazuje na program KUSmem (Komplexní udržitelné systémy v rámci Ministerstva zemědělství), v rámci tohoto programu bylo pořádání workshopů zahájeno a pokračuje i po skončení aktivní fáze projektu, nyní ve fázi jeho udržitelnosti. Další přednáškou bude Dealkoholizace nápojů pomocí membránových separačních procesů, a s touto přednáškou vystoupí Ing. Marek Šír, Ph.D. z FTOP. Příspěvek se týká popisu hlavních membránových separačních procesů, které lze s úspěchem použít v potravinářském průmyslu při dealkoholizaci nápojů. V této souvislosti je diskutována zejména možnost přípravy nízkoalholického a nealkoholického piva a vína. Další zajímavou přednáškou bude práce Možnosti omezení foulingu při ultrafiltraci mléka a syrovátky, s níž vystoupí doc. Ing. Ladislav Čurda, CSc. Ultrafiltrace je nejvíce využívaným membránovým procesem při zpracování syrovátky, příp. mléka. Zanášení membrán je při cross-flow filtraci omezováno rychlým prouděním separovaného roztoku nad membránou. V příspěvku bude podán přehled dynamických filtračních systémů, které jsou dalším možným řešením foulingu. Budou rovněž uvedeny příklady aplikace rotačních a vibračních membrán.
Po přestávce se představí aplikační přednáška od společnosti ASIO a.s., v níž se posluchači seznámí se zavedeným systémem recyklace vody v bazénech pro privátní použití. Ing. Jakub Peter, Ph.D. z ÚMCH AV ČR a CZEMP,z.s. pak představí práci Technologické cestovní mapy a jejich využití v průmyslu. V práci se ukáže způsob, jak plánovat rozvoj firem ve střednědobém časovém měřítku. Poslední přednáškou pak bude Využití membránových technologií ve sladařství a pivovarství, s níž vystoupí RNDr. Jaromír Fiala, Ph.D. z VÚPS Praha.
Těšíme se na Vaši účast
Vládním nařízením ze dne 19. srpna 1952 č. 40 Sb. byla zřízena dnem 1. září 1953 při Vysoké škole chemické v Praze Fakulta technologie paliv, která byla později rozšířena o obor technologie vody a její název byl upraven na Fakulta technologie paliv a vody. Historie vzniku fakulty však sahá do první poloviny 19. století, kdy prof. Štolba začal vyučovat problematiku technologie paliv a technologie vody.
Děkanát FTOP v nových prostorách
Vstup ze Zikovy ul. 4, Praha 6
Ing. Kateřina Šritrová místnost B2315 1. patro
Šárka Dintarová místnost B2316 1. patro
V telefonním seznamu vscht.cz zatím nejsou uvedeny aktuální informace o místnostech
Telefonní kontakty zůstávají platné stávající
Mimořádný termín přijímacího řízení do doktorského studia
V souladu s vnitřním předpisem „Podmínky přijímání ke studiu a přijímací řízení na VŠCHT v Praze ze dne 5. května 2021“ vyhlásil děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze mimořádný termín přijímacího řízení na akademický rok 2022/2023, se zahájením studia od 1. 9. 2022, pro další zájemce o doktorské studium ve studijním programu:
Chemie a technologie ochrany životního prostředí
Nabízené rámcové téma pro dizertační práci uvedeného studijního programu je:
„Hodnocení environmentálních dopadů akumulace a distribuce energie v České republice a Evropské unii“
Přijímací řízení se bude konat dne 31. 8. 2022 v zasedací místnosti děkanátu FTOP B2317.
Přihlášky je možné podávat do 17. 8. 2022 na děkanát FTOP, Technická 3, 166 27 Praha 6.
V Praze dne 18. 7. 2022
prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc. v. r.
děkan FTOP
Mimořádný termín přijímacího řízení do doktorského studia
V souladu s vnitřním předpisem „Podmínky přijímání ke studiu a přijímací řízení na VŠCHT v Praze ze dne 5. května 2021“ vyhlásil děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze mimořádný termín přijímacího řízení na akademický rok 2022/2023, se zahájením studia od 1. 9. 2022, pro další zájemce o doktorské studium ve studijním programu:
Energie a paliva
Nabízené rámcové téma pro dizertační práci uvedeného studijního programu je:
„Studium sorbentů na dehalogenaci redukčních plynů“
Přijímací řízení se bude konat dne 31. 8. 2022 v zasedací místnosti děkanátu FTOP B2317.
Přihlášky je možné podávat do 17. 8. 2022 na děkanát FTOP, Technická 3, 166 27 Praha 6.
V Praze dne 18. 7. 2022
prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc. v. r.
děkan FTOP
Francouzské velvyslanectví v České republice každoročně uděluje ceny mladým vědcům za jejich výsledky získané v průběhu doktorského studia. Letos hlavní cenu za environmentální a klimatický výzkum MAKE OUR PLANET GREAT AGAIN 2022 získal Jaroslav Aubrecht z Ústavu technologie ropy a alternativních paliv. Kvalitu jeho příspěvku s názvem „Development of Cr-free environmentally-friendly hydrogenolysis catalysts to make ester hydrogenolysis sustainable“ tak mezinárodní komise složená ze členů akademické i průmyslové sféry vyhodnotila jako nejvydařenější. Na slavnostním předávání cen, které probíhalo v Buquoyském paláci, kde sídlí Francouzské velvyslanectví v Praze, byl předán vítězi finanční šek a také stipendium na měsíční stáž na vybraném francouzském pracovišti. Slavnostního předávání se zúčastnil francouzský velvyslanec v ČR Alexis Dutertre, ministryně pro vědu výzkum a inovace Helena Langšádlová, držitelé Nobelovy ceny za chemii a ekonomii Jean-Marie Lehn a Jean Tirole a další zástupci firem a vysokých škol. Zejména Jean-Marie Lehn se snažil během ceremoniálu sdílet své zkušenosti s mladými vědci a dát jim další motivaci do jejich práce. V dalších kategoriích se také umístili dva naši kolegové z VŠCHT Filip Antončík a Bronislav Jurásek.
Tým našich skvělých neúnavných kolegů z FTOP VŠCHT Praha edukoval a bavil návštěvníky festivalu Rock for People. S plným nasazením se věnovali všem úžasným příchozím a zodpovídali někdy méně a někdy více záludné dotazy. V rámci účasti FTOP na festivalu vystoupil také profesor Vladimír Kočí v rámci panelu "Oběhové hospodářství a LCA". Zúčastnění se dozvěděli o základních principech oběhového hospodářství a metody hodnocení životního cyklu a dále také na co si dát pozor při tzv. greenwashingu a jaké jsou vyhlídky naší společnosti z hlediska udržitelnosti do budocna.
Dne 1.6. byla na zasedání Vědecké rady FTOP udělena Schulzova medaile prof. Zábranské z Ústavu Technologie vody a prostředí za „DLOUHOLETOU TVŮRČÍ VĚDECKOU A PEDAGOGICKOU ČINNOST V OBORU TECHNOLOGIE VODY“.
Gratulujeme!
Ústav energetiky si Vás dovoluje pozvat na 13. ročník mezinárodní konference CHEO.
Odborná témata konference:
Přihlášky přednášek/posterů zašlete nejpozději do 30. 6. 2022.
Přednášející budou mít k dispozici pro prezentaci přednášky včetně diskuse 25 minut.
Přihlášku a další aktuální informace naleznete na adrese: https://cheo.vscht.cz/
Místo konání: Konferenční centrum Sázava, Chemická 952, Praha 4.
Účastnický poplatek: 3400,-Kč (vč. DPH), zahrnuje: osobní účast na konferenci, sborník přednášek, organizační náklady a občerstvení na konferenci.
Ubytování: pokud máte zájem o ubytování na kolejích VŠCHT, Praha 4 - požadavky na závaznou rezervaci do 30. 6. 2022.
Firemní prezentace sponzorů: uvítáme sponzorský příspěvek. Dále firmám nabízíme možnost propagační přednášky, rozdání materiálů, otištění inzerátu ve sborníku, možnost prezentace na společenském večeru.
Kontaktní údaje:
VŠCHT Praha
Ústav energetiky
Technická 3
166 28 Praha 6
Tel.: 220 443 125 – Ing. Hana Juklíčková
E-mail: hana.juklickova@vscht.cz
Tým odborníků z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha a universitního spin-offu LCA Studio s.r.o. zpracoval odbornou studii posuzování životního cyklu LCA nových nápojových obalů pro společnost Kofola ČeskoSlovensko a.s. Cílem studie bylo určit uhlíkovou stopu a další environmentální parametry různých variant balení nápojů. Jednou z posuzovaných variant byla nová vratná skleněná lahev o objemu 1 litr, kterou Kofola uvedla v rámci projektu Cirkulka. Zvláštní pozornost byla ve studii věnována podílu primárních a sekundárních materiálů. Více o cirkulárním projektu společnosti Kofola ČeskoSlovensko a.s. si můžete přečíst na www.kofola.cz/aktuality/cirkulka-zacina-psat-novy-pribeh.
Na Plese chemiků byly dne 28. 4. 2022 v Národním domě na Vinohradech slavnostně předány ceny Vitriol.
Studentská cena Vitriol je ocenění, které udělují studenti nejoblíbenějším pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům na VŠCHT. Cílem je ocenit práci těch, kteří nad rámec svých pracovních povinností inovují výuku a dokáží strhnout studenty pro svůj obor svým zápalem a vědomostmi při přednáškách. Jsme rádi, že jedním z takových pedagogů je i výzkumný pracovník Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší – Ing. Marek Staf, Ph.D.
Jako nejoblíbenější nepedagogický pracovník byla studenty zvolena paní Šárka Dintarová z děkanátu FTOP.
Gratulujeme!
Naši mladí výzkumní pracovníci získali Juniorské granty rektora VŠCHT Praha - JIGA 2022.
Ing. Lucie Pokorná, Ph.D. z Ústavu technologie vody a prostředí zabodovala s projektem Vývoj matematického modelu biomembrány pro odstraňování sulfanu v mikroaerobních podmínkách.
Ing. Radek Škarohlíd, Ph.D. z Ústavu chemie ochrany prostředí s projektem Pokročilé oxidační procesy s využitím peroxodisíranu pro odstranění UV filtrů benzofenonového typu z vodné matrice.
Gratulujeme!
NOVÝ TERMÍN Dnů otevřených dveří
USKUTEČNÍ SE V PŮVODNÍM TERMÍNU
Více informací zde.
Dne 15.12.2021 byl doc. Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí jmenován profesorem.
Srdečně blahopřejeme a držíme palce na další výzkumné a pedagogické cestě!
Na zasedání Vědecké rady FTOP, které se konalo dne 17. prosince 2021 byla udělena Schulzova medaile doc. RNDr. Lubomíru Pospíšilovi, CSc. za dlouholetou podporu a příkladnou práci ve vědecké radě Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha a prof. Ing. Pavlu Jeníčkovi, CSc. za dlouholetou tvůrčí vědeckou a pedagogickou činnost v oboru technologie vody a za vedení Ústavu technologie vody a prostředí.
Blahopřejeme!
Vážený studente VŠCHT Praha,
V termínu 29.11.2021 až 2.12. probíhají volby do akademického senátu VŠCHT a do fakultních senátů. Volba Ti zabere 3 minuty času a máš možnost podpořit Tvé spolužáky, kteří budou v příštím roce reprezentovat i Tebe.
Volit můžeš jednoduše online na této adrese po přihlášení svým školním loginem: https://hlasovani.vscht.cz/simplifyworks/poll/polls
Předem díky za Tvůj hlas a zodpovědnost vůči naší škole,
Organizační tým a volební komise
Dear student of UCT Prague,
You can vote faculty and academic senate between 29.11.2021 and 2.12.2021 online here: https://hlasovani.vscht.cz/simplifyworks/poll/polls.
The voting will take you 3 minutes, all candidates had their Introduction also in English.
Thank you for your vote,
Organizing team and election commission
Akademický senát Fakulty technologie ochrany prostředí zvolil na svém zasedání ve středu 24. listopadu 2021 kandidátem na děkana profesora Pavla Jeníčka. Kandidáta jmenuje děkanem rektor VŠCHT Praha. Funkční období začíná únorem 2022.
Profesor Pavel Jeníček se kromě zmrzliny, anaerobně stabilizovaného kalu, skoku o tyči a vedení ústavu 217 věnuje i tomu, jak může čistírna odpadních vod produkovat více energie, než kolik spotřebuje.
Foto: Lucie Pokorná
Dovolujeme si Vás pozvat na on-line přednášku světové vědecké kapacity na biochar prof. Hailonga Wanga.
Prof. Hailong Wang, který publikoval 337 článků s celkem 10251 citacemi, má H-index 52. Je redaktorem 3 SCI časopisů včetně např. Environmental Science and Pollution Research.
Přednáška s názvem „Immobilization of heavy metals in soils amended with biochar“ se bude konat 23.11. v 9:30 přes platformu MS Teams.
Vážení členové akademické obce,
zveme Vás na debatu s kandidáty na děkana FTOP, která se uskuteční 16.11. ve 13:00. Kvůli pandemii se debata uskuteční online přes MS Teams, více informací brzy na:
https://ftop.vscht.cz/o-
Kandidáty jsou prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc. a doc. Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D.. Debatu kandidátů s akademickou obcí bude moderovat doc. Ing. Michal Pohořelý Ph.D..
Životopisy kandidátů najdete na webu AS FTOP.
Workshopy – nový formát výuky technologických předmětů na FTOP
Skupina pedagogů na Fakultě technologie ochrany prostředí (FTOP) ve spolupráci s manažery Orlen Unipetrol, a.s., navrhla modernizovat výuku technologických předmětů magisterského studia s využitím formátu workshopů. Na rozdíl od klasické frontální výuky nebo standardní exkurze do výrobního zařízení, je tento formát založen na poznání činnosti manažera nebo technologa v reálných podmínkách chemického podniku. Pro studenty, kteří v průběhu magisterského studia již velmi dobře znají vědecké a výzkumné ambice různých pracovišť na VŠCHT Praha, je workshop koncipován jako nabídka další zajímavé alternativy profesního a odborného rozvoje.
Činnost manažera a technologa v chemickém průmyslu je spojena s prací na určitém zařízení, konkrétních projektech a s využitím specifických metod, které se liší od stavu na univerzitě a které si nelze osvojit jen teoreticky a intuitivně. Vyžaduje si hluboké zaujetí, invenci, zkušenosti a mimořádnou odpovědnost. Tyto předpoklady nejsou tak veřejně komunikovány, jako je tomu např. u vědeckých publikací, ale jsou stejně hluboké a upřímné, jako při vědecké práci.
První workshop se uskutečnil v Orlen Unipetrol, a.s. O svojí práci a zkušenostech hovořil senior technolog ing. Miroslav Hnízdil. Velmi zaujatě prezentoval roli technologa jako strážce kvality, bezpečnosti a ekonomie provozu a podíl na zajímavých projektech, který pak následně demonstroval na konkrétním zařízení při exkurzi v provoze. Prezentaci doplnil ukázkou zajímavých vzorků katalyzátorů, detailů destilačních pater, ale i popisem funkce a použití ochranných pomůcek. Samotná exkurze byla koncipována jako historický průřez zařízením provozovaným v rafinerii Litvínov, tj. od hydrogenační komory z roku 1943 až po moderní visbreaking a katalytický reforming s kontinuální regenerací katalyzátoru. Výběr navštívených technologií byl zvolen jako průsečík odpovědností přednášejícího technologa a obsahu prezentací předmětu Technologie ropy. Součástí workshopu byla diskuse technologa a studentů o personálním rozvoji, benefitech i o technologických detailech a zkušenostech, které pedagog předmětu nemůže studentům sdělit. Workshopu se zúčastnili i studenti DSP.
Důležitým předpokladem pro realizaci workshopu bylo organizační zabezpečení – bezpečnostní školení, zajištění dokladů pro vstup do chemického areálu, příprava ochranných oděvů, bot a pomůcek a nabídka ubytování pro studenty z Prahy před workshopem. Toto bylo zajišťováno ve spolupráci s ing. Zdeňkou Peleškovou, vedoucí Univerzitního centra v Litvínově.
Všichni zainteresovaní pracovníci VŠCHT Praha věří, že formát workshopů obohatí současné metody výuky technologických předmětů, přinese zajímavé podněty pro studenty a prohloubí spolupráci mezi VŠCHT Praha a Orlen Unipetrol, a.s., který je strategickým partnerem univerzity.
V Praze 2. 11.2021
Ing. Bc. Hugo Kittel, CSc., MBA, pedagog předmětu Technologie ropy, Ústav technologie ropy a alternativních paliv
Ukázka destilačních pater a katalyzátorů používaných v rafinérii Orlen Unipetrol, a.s., Litvínov
Prezentace Ing. Miroslava Hnízdila, Orlen Unipetrol, v Univerzitním centru Litvínov
Přečtěte si prosím rozhovor s tímto báječným člověkem a velkým vědcem a uctěte spolu s námi jeho památku myšlenkou na něj.
Nabízené rámcové téma pro dizertační práci - bližší info
(Zajištění postoperační péče o skládky z hlediska snižování emisí)
Nabízené rámcové téma pro dizertační práci - bližší info
(Environmentální rizika polyfluorovaných organických látek)
Letos proběhl další ročník soutěže "Make our planet great again", kterou pořádá Francouzské velvyslanectví a mohou se jí účastnit doktorandi z celé republiky, kteří se zabývají ochranou životního prostředí. Naše studentka z Ústavu Technologie vody a prostředí Markéta Andreides pod vedením Doc. Bartáčka si letos odnesla první místo. Gratulujeme!
V rámci Noci Vědců vznikl zajímavý podcast s jedním z profesorů fakulty, Jiřím Wannerem. Poslechněte si o historii vody, která vodu převedla ze středověku až do 20. století.
Cena Julie Hamáčkové každoročně na VŠCHT oceňuje studenty, kteří zahrnují do svého výzkumu genderovou dimenzi. Ani letošní rok nebude výjimkou. Přihlásit se mohou studenti se svými závěrečnými pracemi, a také studenti, kteří se účastní Studentské vědecké konference. Podrobnosti nalezneš na https://gro.vscht.cz/cjh
Kdo se nestihl v pátek 11.9. dostavit fyzicky na Festival vědy, tak se může na stránkách festivalu podívat na videa, která si připravili tvůrci jednotlivých stánků. Tato možnost bude k dispozici až do konce října! Zároveň si můžete zasoutěžit například o celodenní vstupenky do pražské ZOO se speciálním programem! Detailní program si můžete prostudovat na oficiálních stránkách akce. https://www.festival-vedy.cz/?section=program
Voda, ženy, zpěv. Pátý díl Vodakástu se věnuje ženám ve vodě. O životních rozhodnutích, možnostech a překážkách žen ve studiu vodárenských technologií nebo při jejich aplikaci a prosazení se ve zdánlivě muži dominovaném oboru s Radkou Rosenbergovou a Pavlou Šmejkalovou. Moderuje Markéta Andreides.
V nové epizodě Vodakástu si jako hosta poslechnete hydrobiologa Jindřicha Durase z Povodí Vltavy. Dozvíte se něco nového o hospodaření s vodou v krajině a nutnosti komunikace s širokou veřejností a zároveň se dotkneme velice citlivých témat jako jsou dotace, protichůdná nařízení, stavby nových přehrad a dalších.
Poslouchejte teď na:
Poslouchej novou epizodu Vodakástu zde:
Nová epizoda Vodakástu je venku! Tentokrát jsme zaostřili na pozici Technolog pitných a odpadních vod! Zajímá Tě, co technolog opravdu dělá a jak mu k práci pomohlo studium vody na VŠCHT? Jak si vede na svém postu čerstvá absolventka Jitka Czakojová na největší ČOV v ČR a co radí seniorní Technolog Jindřich Procházka? Poslechni si Vodakást! Epizodu moderuje Petr Dolejš.
Poslouchej na:
Chceš studovat Vodu a prostředí, ale nevíš, co z Tebe bude? Za měsíc máš státnice, ale pořád nevíš, kam se vrtnout? Poslouchej nově vznikající podcast a udělej si lepší představu o své kariéře "na vodě". První epizoda Vodakástu je tady! Tentokrát o doktorátu Poslouchej na Spotify teď a na dalších platformách v příštích pár dnech!
Udržitelné a hlavně bezpečné využívání recyklované odpadní vody jsou hlavní cíle výzkumu projektu Horizon 2020 ,,Wider Uptake of Water Smart Solutions", který je realizován v rámci projektu VŠCHT Praha, PVS a.s. a ČVUT Praha.
Dne 19. 5. 2021 navštívil náměstek primátora HMP pro životní prostředí Ing. Petr Hlubuček v doprovodu generálního ředitele PVS a.s. Ing. Pavla Válka a generálního ředitele PVK a.s. Ing. Petra Mrkose poloprovozní jednotku na výrobu recyklované vody na ÚČOV Praha na Císařském ostrově a jednotky pro zavlažování rostlin reprezentujících zeleň v městských parcích.
O průběhu postupu prací na projektu natočila reportáž místní televize Praha TV, kde se hlavního slova ujal Prof. Wanner, zástupce Ústavu technologie vody a prostředí na VŠCHT v Praze. Krátce je pak projekt projekt shrnut také na portálu Naše Voda.
PrahaTV - Recyklovaná voda může při zavlažování nahradit vodu pitnou
Naše Voda - Projekt HORIZON 2020 demonstruje v ČR bezpečné využití recyklované vody
Studijní program (obor, zaměření) |
datum |
hodina |
místnost |
Technologie ropy a petrochemie |
8.6. |
9.00 |
A01 |
Environmental Chemistry and Technology |
7.6. |
14.00 |
B08 |
Forenzní chemie |
7.6. |
16.00 |
B08 |
Technologie vody |
7.6 |
9.00 |
B06 a B08 |
Plynná a pevná paliva |
10.6. |
9.00 |
A172 |
Chemie a technologie ochrany životního prostředí |
9.6. |
9.00 |
A172 |
Průmyslová ekologie a toxikologie |
9.6. |
8.00 |
A181 |
Environmentální inženýrství a analýza |
9.6. |
11.00 |
A181 |
Pro zaměření Energetika červnový termín vypsán není |
Mezi nově jmenovanými profesory je i děkan naší fakulty doc. Ing. Vladimír KOČÍ, Ph.D..
Blahopřejeme.
Brigáda pro studenty VŠCHT. Pomozte týmu z Ústavu technologie vody a prostředí s monitoringem SARS-CoV-2 v pražských odpadních vodách. Podílej se na prospěšné činnosti a vydělej si nějakou tu kačku. Začít můžeš již v příštím týdnu. Jedinou podmínkou je mít základní zkušenost s prací v laborce a samozřejmě, aby se na tebe dalo spolehnout 💚💧💲
Máš- li zájem napiš maila docentu Bartáčkovi na jan.bartacek@vscht.cz či doktorce Vejmelkové na dana.vejmelkova@vscht.cz
Zasedání VR FTOP dne 20. 1. 2021 online přes MS Teams
Dne 3.12.2020 proběhl na VŠCHT Praha již šestý ročník Ceny Julie Hamáčkové, tentokrát on-line. Tři z osmi soutěžících byli studenti naší fakulty. Komise ohodnotila soutěžní práce a navrhla udělení cen v níže uvedeném pořadí.
Kategorie Studentské závěrečné práce
V kategorii byly předloženy dvě práce:
Kategorie studentských prací typu SVK
4. až 6. místo v abecedním pořadí:
Martina Nová, FTOP: Zdravotní rizika v důsledku znečištění plasty
Ing. Markéta Šimková, FPBT, FCHT: Endokrinní disruptory, cytokiny a obezita: Jakou roli hrají v syndromu polycystických ovarií?
Bc. Klára Zemanová, FPBT: Tvorba biofilmu Cutibacterium acnes: Zdravotní komplikace a s nimi spojené genderové aspekty
Všem soutěžícím děkujeme za jejich účast a oceněným blahopřejeme!
Akademický senát fakulty na svém zasedání 9. září 2020 vyhlásil volby do Akademického senátu FTOP. Volí se jak zástupci studentů, tak akademických pracovníků.
Nominujte kandidáty do 13. 11. 2020, pak volíte elektronicky 30. 11. - 3. 12.
Studenti volí také svého zástupce v současně probíhajících volbách do univerzitního senátu VŠCHT Praha.
Program:
8,30 – 9,00 registrace účastníků / zkouška připojení
9,00 – 9,05 Zahájení workshopu (Ing. Jan Bartoň, CSc., Ing. Marek Šír, Ph.D.)
9,05 – 9,45 Ing. Jakub Peter, Ph.D., ÚMCH AV ČR v.v.i.:- Proč je pro společnosti důležité strategické technologické plánování a vytvoření cestovní mapy
9,45 – 10,05 Ing. Jiří Ečer, MemBrain s.r.o.: Výroba termostabilního koncentrátu syrovátkových bílkovin
10,05 – 10,40 Ing. Jan Havelka, MemBrain s.r.o.: Využití elektrodialýzy pro snížení obsahu NaCl v odpadní vodě před biologickým odbouráním amoniakálního dusíku
10,40 – 11,00 přestávka na kávu
11,00 – 11,30 prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc., VŠCHT Praha: Opětovné využití odpadních vod
11,30 – 12,00 Ing. Marek Šír, Ph.D., VŠCHT Praha: Přeměna odpadů ze zemědělství na živinové roztoky pro pěstování mikrořas
12,00-12,05 – závěr workshopu (Bartoň, Šír)
Těšíme se na shledanou
Tým organizátorů
Cenu ČSPCH Viktora Ettela za rok 2020 získal Hugo Kittel z FTOP VŠCHT Praha
Český svaz průmyslové chemie (ČSPCH) od roku 2006 zřídil cenu Viktora Ettela, která je udělována významným českým i zahraničním projektantům, technikům a technologům z chemického průmyslu.
Viktor Ettel se narodil roku 1893 v Čejetičkách u Mladé Boleslavi. Chemii vystudoval na chemickém odboru c. k. České vysoké školy technické v Praze. Dizertační práci na téma cukerné deriváty 2,4-dibromfenylhydrazinu vypracoval u prof. E. Votočka a v roce 1921 byl promován doktorem technických věd. Vybudoval výzkumné oddělení Vojenského technického a leteckého ústavu. Od roku 1932 pracoval ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu jako technický a následně generální ředitel. V roce 1952 byl povolán na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) jako profesor a vedoucí katedry organické technologie. Svojí vědeckou práci zaměřil na výzkum katalytických procesů, chemie pesticidů, povrchově aktivních látek, barvářských a farmaceutických meziproduktů a chemické zpracování dřeva. Stal se autorem 74 původních vědeckých prací, 23 patentů a 5 knih, včetně dvojdílné učebnice Organické technologie. Mimořádně se zasloužil o rozvoj československého chemického průmyslu. Zemřel v roce 1964.
Prvním laureátem ceny V. Ettela byl Prof. Ing. Josef Pašek, DrSc., významný pedagog VŠCHT Praha a špičkový chemický technolog, jehož patenty a originální návrhy technologických procesů byly realizovány v řadě zemí světa. Dalšími nositeli ceny jsou např. Ing. Miloslav Slezák, CSc., který působil v Syntézii Pardubice, Ing. Jiří Kožuch, vedoucí pracovník Moravských chemických závodů, Ing. Jan Nájemník, manažer Hexion Specialty Chemicals, a.s. Sokolov a ing. Pavel Kubíček, manažer Spolchemie Ústí n. Labem.
Za rok 2020 cenu Viktora Ettela obdržel Ing. Bc. Hugo Kittel, CSc., MBA, za „celoživotní úsilí o modernizaci tuzemského rafinérského průmyslu“, v současnosti pracovník Ústavu technologie ropy a alternativních paliv (ÚTRAP) na Fakultě technologie ochrany prostředí. Ing. Kittel absolvoval na VŠCHT Praha obor fyzikální a analytické chemie (1974), kandidátskou práci obhájil na téma „Simulace reaktorů na jednotce katalytického reformingu benzínu“ (1991, školitel prof. Ing. Miloš Marek, DrSc.). MBA vystudoval v „double degree“ projektu Haskayne School of Business – Faculty of Management, Calgary, Canada / CMC Čelákovice (2001). Absolvoval studium učitelství na Ústavu učitelství a humanitních věd VŠCHT v Praze (Bc., 2015). Ing. H. Kittel rozhodující část svého profesního života pracoval v rafinérském průmyslu, především v oblasti rozvoje a optimalizace technologických procesů. Účastnil se najíždění nových rafinerií v Kralupech n. Vlt. (1974-1975) a v Litvínově (1980-1982) a jako manažer technologického rozvoje rafinérského a petrochemického průmyslu na generálním ředitelství Chemopetrol na výběru technologie jednotky Nového hydrokraku v Litvínově (PSP, 1984-1988). V České rafinérské, a.s., byl od roku 1999 zodpovědný za přípravu strategického plánu a podílel se např. na projektech Čistá paliva (Trojdělič FCC benzínu, 2005, selektivní hydrogenace FCC benzínu Prime G+, 2008), intenzifikaci jednotky PSP a implementace biopaliv. Je spoluautorem metodiky vyhodnocení přínosů investičních projektů. Pracoval také 8 let pro ExxonMobil ČR a 3 roky ve VÚCHVU Litvínov (nyní UNICRE). V současnosti ing. Kittel přednáší na ÚTRAP v bakalářském i magisterském studiu předměty týkající se technologie ropy a alternativních paliv v dopravě. Je gestorem aktivity OP VVV „Implementace projektového přístupu k výuce na VŠCHT Praha“ a gestorem tzv. modulu C „soft skills“ nového doktorského programu.
Uvádíme čísla pořádajících ústavů, bližší info na sekretariátech
Bakalářské SZZ se na všech ústavech konají 3.9.2020
Magisterské SZZ:
-- ústav 215
27.8. ústav 216
31.8. ústav 217
1.9. ústav 218
2.9. ústav 240
Termíny konání SZZ studentů magisterského studia na jednotlivých ústavech v červnu 2020.
Uvádíme čísla pořádajících ústavů, bližší info na příslušných sekretariátech
3.6. ústav 216
8.6. ústav 217
9.6. ústav 215
9.6. ústav 218
10.6. ústav 240
Podle rektorského výnosu s platností od 20.4.2020 musejí studenti docházející do školy vyplnit a odevzdat příslušnému pracovníkovi čestné prohlášení o nenákaze virovou infekcí. Text prohlášení je k dispozici zde.
Dvoutýdenní stáž pro studenty technických VŠ na obou jaderných elektrárnách v České republice.
Termíny podání přihlášek prodlouženy
Přehled, jak komunikovat s děkanáty a dalšími vybranými odděleními v nouzovém stavu.
Dne 16. 12. 2019 byla na zasedání Vědecké rady FTOP předána medaile prof. PhDr. Ferdinanda Schulze doc. Ing. Josefovi Blažkovi, CSc. za dlouholetou tvůrčí vědeckou a pedagogickou činnost v oboru chemické a energetické zpracování paliv a doc. Ing. Karlovi Ciahotnému, CSc. za dlouholetou podporu spolupráce FTOP s průmyslem v oboru chemické a energetické zpracování paliv.
Každoroční „Studentská vědecká konference“ se letos konala 22. 11. Tato akce je určena studentům Bc.a Mgr. formy studia a umožňuje představit studentské vědecké práce.
Společnost NET4GAS, s.r.o., generální sponzor Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, podpořila SVK i letos velmi zajímavou finanční částkou.
Celkem se SVK s názvem sekce „Plynná a tuhá paliva a ochrana prostředí“ zúčastnilo 6 studentů, 5 studentů z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany prostředí a jedna studentka z Ústavu chemie ochrany prostředí.
Soutěžní práce byly na vysoké úrovni, a proto nebylo pro porotu vůbec jednoduché zvolit ty nejlepší soutěžní práce. Celkové pořadí bylo následující:
• 1. místo - Ondřej Hlaváček s prací - Výroba zeolitu z popílků
• 2. místo – Bc. Vít Šrámek s prací - Příprava biocharu pyrolýzou odpadní biomasy a
jeho aktivace
• 3. místo – Bc. Petra Ježková s prací - Studium změn ekotoxicity dřevní štěpky v průběhu jejího stárnutí
Gratulujeme
Studentská vědecká konference 2019 proběhne na VŠCHT Praha ve čtvrtek 21. 11. 2019.
Uzávěrka podávání přihlášek 21. 10. 2019
Uzávěrka nahrávání anotací 8. 11. 2019
Slavnostní promoce absolventů bakalářského studia na FTOP se konáí dne 9. 10. 2019 od 15:00 hod. v Betlémské kapli na Starém Městě.
Slavnostní imatrikulace studentů 1. ročníku bakalářského studia FTOP se koná v úterý 17. září 2019, od 8:00 hod. Koná se v posluchárně AII, budova A - Technická 5.
Ústav chemie ochrany prostředí navázal velice úspěšnou spolupráci s kriminální policií, celní policií, policií ČR a chemickou jednotkou hasičské záchranné služby Praha 6 Petřiny. Kolegové z ÚCHOP s využitím přenosných analytických přístrojů pomáhali policii při analýze drog, výbušnin a dalších nebezpečných a nelegálních látek na největším drum and bassovém festivalu na světě - Let It Roll 2019, který se konal na letišti v Milovicích u Nymburka od 31. 7. do 4. 8. 2019. K analýzám byl využit Ramanův spektrometr, FTIR spektrometr, gamma spektrometr a také unikátní přenosný GC-MS detektor zapůjčený HZS Petřiny. Tyto přístroje umožnily našim kolegům rychle přímo v terénu identifikovat veškeré nelegální látky a napomoci tak polici v odhalování přestupků či trestných činů na tomto festivalu.
Více informací o akci přinesla média:
https://novaplus.nova.cz/porad/televizni-noviny/epizoda/36355-televizni-noviny-3-8-2019
https://www.denik.cz/hudba/na-festivalu-nasadili-chromatograf-ktery-analyzoval-drogy-20190803.html
https://www.facebook.com/radiopatriot/videos/2502292483333929/
Časopis Paliva (http://paliva.vscht.cz) oslaví v září 2019 desáté výročí od svého založení. U této příležitosti dostal od společnosti Scopus hezký dárek – časopis byl po sedmiletém úsilí redakční rady zařazen do databáze Scopus. Paliva jsou tak jediným odborným časopisem v České republice zaměřeným na tuto problematiku, zařazeným v této uznávané databázi.
Za dobu své dosavadní desetileté existence zveřejnil časopis Paliva celkem 196 odborných článků s tématikou zaměřenou na problematiku paliv. Za stejnou dobu vzbudila Paliva poměrně intenzivní zájem uživatelů ze všech koutů světa - celkem bylo zaznamenáno více než pět set tisíc návštěv. Nejčtenější článek si čtenáři stáhli téměř čtyřicet tisíckrát, průměrná návštěvnost webových stránek časopisu Paliva je asi 4500 návštěvníků měsíčně.
Zařazením časopisu Paliva do databáze Scopus očekáváme další zvýšení kvality publikací a větší podíl článků v anglickém jazyce. Zároveň tak vzniká i nová příležitost pro budoucí autory z řad odborné veřejnosti, ale především akademických pracovníků a studentů pro jejich plánované publikace.
Přejeme časopisu mnoha úspěchů do dalších let jeho existence.
Za redakci a redakční radu časopisu
Karel Ciahotný
šéfredaktor
Ve středu 15. 5. 2019 se v NTK Praha uskutečnil křest knihy s názvem „Analýza ovzduší“, jíž autory jsou pracovníci Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší - doc. Ing. František Skácel, CSc. a Ing. Viktor Tekáč, Ph.D. Věříme, že si publikace najde své místo nejen mezi studenty VŠCHT Praha, ale i mezi odborníky v celé České republice.
Ve dnech 28.5. až 30.5 bude děkanát FTOP uzavřen z důvodu výměny oken. Děkujeme za pochopení.
Hlasování se zúčastnilo 54 oprávněných voličů z celkového počtu 251, tj. 22 %; volby jsou platné.
Počet hlasů pro jednotlivé kandidáty:
Daniel Kutěj: 33 hlasů – 61 %
Jaromír Valtr: 43 hlasů – 80 %
Členem AS FTOP se v doplňovacích volbách stal s 80 % hlasů Jaromír Valtr
Daniel Kutěj byl zvolen náhradníkem.
Dne 24. dubna 2019 proběhla exkurze do provozu ZEVO (Zařízení na energetické využití odpadu) v pražských Malešicích, která byla určena pro zahraniční studenty předmětu „Atmospheric Protection Technology“. Hlavním cílem exkurze bylo doplnění současných přednášek na VŠCHT informacemi z praxe, zejména v otázkách energetického odpadu a kontroly znečištění.
Ministerstvo průmyslu a obchodu zve naše studenty k účasti ve třetím ročníku této soutěže. Cílem je především ukázat veřejnosti, že odpady a druhotné suroviny se dají dále využívat.
Hlavní důvod, proč by se odpady a druhotné suroviny měly vracet do výrobního oběhu, je také to, že tím šetříme naše cenné primární zdroje, životní prostředí a přírodu vůbec.
Uzávěrka přihlášek na konci března.
Blíže ne webu MPO o soutěži: - pro snadnou navigaci použijte menu v horní části stránky
A my o tom učíme, ale taky i konáme.
Gratulujeme! TAČR v rámci programu ZÉTA přijal k podpoře projekty Dany Vejmelkové (Eliminace vnosu mikropolutantů a genů rezistence na antibiotika do životního prostředí a lidského organismu) a Mariny Kholomyevy (Vývoj multifunkčního vzorkovače a metodiky pro zjištění míry znečištění vodních toků ČR mikroplasty).
Krásná práce! 💚🦄🌳
V roce 2015 přijalo OSN 17 cílů jako součást nové globální agendy pro udržitelný rozvoj.
Životní prostředí je základem každého z nich - od pitné vody a kanalizace, dostupných a čistých energií, přes klimatická opatření, udržitelná města a obce, kvalitní vzdělání až po konec hladu a chudoby. Naše fakulta má ke všem těmto tématům co říci.
Na konci prosince 2018 odchází na zasloužený odpočinek naše dlouholetá spolupracovnice, fakultní tajemník a dobrá duše na našem děkanátu, ing. Jaroslava Vítková. Přejeme jí i do dalších let dobrou kondici i neutuchající energii a doufáme, že se nadále alespoň občas setkáme.
Naše fakulta bude od akademického roku 2019/2020 přijímat studenty do bakalářského a magisterského studia do nových akreditovaných studijních programů.
Bližší popis bakalářských programů najdete zde
Bližší popis magisterských programů najdete zde (v dolní části stránky)
Všechny programy jsou koncipovány pro denní studium a zaměstnaným uchazečum umíme studium značně přizpůsobit jejich časovým možnostem pomocí mimořádného studijního plánu.
Vyhlášen je 16 ročník soutěže ČEEP Student - STUDENTSKÁ CENA ENVIROS 2017". Soutěž se vyhlašuje v rámci Českého energetického a ekologického projektu roku.
Kromě ocenění a finanční výhry studenti svou účastí výrazně zvýší možnost svého případného pracovního uplatnění v naší společnosti.
Soutěž cílíi na oblast podpory zájmu o studium technických oborů, podporu Aliance „Společnost 4.0“ a program SMART CITY a na využívání nových materiálů a technologií a je určená všem studentům vysokých, vyšších odborných i případně středních škol.
Studenti se mohou přihlásit se svými diplomovými, bakalářskými nebo semestrálními pracemi, které byly konzultovány v období od 1. 1. 2017 do 30.6. 2017.
Termín přihlášení je do 30.10.2018.
Za dobu konání soutěže již bylo studentům rozděleno 1 625 000 Kč.
Zvláštní peněžní odměny přislíbili svým studentům rovněž rektoři ČVUT, VUT, VŠB, TUL a ZCU.
Více informací rovněž naleznete na webu: http://www.top-expo.cz/ceep-2017/studentska-kategorie/
Přeji příjemný den a těším se na naší budoucí spolupráci.
Ing. Nikola Grunclová
Office manager & Controlling
ENVIROS, s.r.o.
Member of Enviros Group
Dykova 53/10, 101 00 Praha 10-Vinohrady, Czech Republic
Fakulta technologie ochrany prostředí opět uděluje na základě studijních úspěchů dosažených během středoškolského studia jednorázové fakultní stipendium ve výši 10 tis. Kč deseti nejlepším studentům !
Gratulujeme studentovi Robertu Kvačkovi k získání mimořádného stipendia! Toto stipendium se uděluje účastníkům chemické olympiády a za výborné studijní výsledky v I. ročníku studia. Cenu předával děkan FTOP, Doc. Ing. Vladimír Kočí. Doufáme, že stejně nadaní studenti budou i v budoucnu součástí FTOP.
Akce na téma Udržitelnost ve vodním hospodářství, pořádaná Young Water Professionals Czech Republic a Institut plánování a rozvoje Prahy - IPR, se uskuteční v CAMP - Centrum architektury a městského plánování 24. 5. 2018 od 18:00.
Vystoupí zde Eng. Tomáš Metelka, Ph.D. ze společnosti Ramboll, Ing. Bibiana Janebová s Ing. Evou Kostkovou z Magistrátu města Brna a Ing. Soňa Jonášová z Institut Cirkulární Ekonomiky.
Akce je zdarma, pro účast je nutná registrace zde.
J. Zábranská
M. Dohányos
Cíl a zaměření projektu:
Hlavním cílem je odborné vzdělávání studentů středních a vysokých škol v česko-saském regionu Krušnohoří/Erzgebirge v oblasti ekologicky přijatelného získávání energií s akceptovatelným vlivem na životní prostředí.
Projekt by měl zvýšit zájem studentů střední škol o studium technických oborů na vysokých školách a zajistit tak dostatek kvalifikovaných odborníků pro další rozvoj regionu v budoucnosti.
Doba realizace projektu: 09/2017 – 08/2020.
Celkové náklady na řešení projektu: 401 tis. €, z toho dotace 341 tis. €
Organizace zajišťující řešení projektu:
Hlavní aktivity projektu:
Podrobnosti na: www.erz2020.cz
Fakulta technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze bude pořádat už druhý kurz nástavbového vysokoškolského studia celoživotního vzdělávání s názvem Oběhové hospodářství.
Jako partneři se na přípravě a realizaci kurzu podílejí:
Institut Cirkulární ekonomiky, z.ú., SUEZ Využití zdrojů, a.s. a Česká asociace oběhového hospodářství.
FameLab je mezinárodní soutěž v popularizaci vědy, která v současnosti běží ve 23 zemích světa. Soutěžící mají tři minuty na to, aby vysvětlili vědecké téma, které si sami vyberou, a to bez použití projektoru. Povolené pomůcky jsou jen takové, které si soutěžící dokáže na jeviště sám přinést a také po vystoupení odnést.
Vloni jsme měli úspěšného kolegu.
Podle § 58 odst. 2 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky dne 23. ledna 2018 základ pro stanovení poplatků spojených se studiem pro akademický rok 2018/2019 ve výši 3 498,- Kč (slovy třitisícečtyřistadevadesátosm korun českých).
Podle tohoto základu a v souladu s vnitřním předpisem Ustanovení o poplatcích spojených se studiem na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a čl. 23 vnitřního předpisu „Statut Vysoké školy chemicko-technologické v Praze“, je nově stanovena výše poplatků spojených se studiem pro akademický rok 2018/2019. Blíže na intranetu VŠCHT.
Rektor VŠCHT Praha Karel Melzoch předal v nově zrekonstruované zasedací síni VŠCHT Praha cenu Julie Hamáčkové za rok 2017 v kategorii a) „Veřejné ocenění mimořádného přínosu žen, zaměstnankyň VŠCHT Praha, k rozvoji vědy, výzkumu, pedagogiky a inovací, včetně působení v akademické sféře“ a v kategorii b) „Veřejné ocenění mimořádného přínosu zaměstnanců a zaměstnankyň VŠCHT Praha na poli podpory a prosazování rovných příležitostí v pracovních vztazích a výzkumu “.
RNDr Jana Punčochářová, CSc z Ústav chemie ochrany prostředí získala ocenění v kategorii a).
Díky skloubení její vysoké odbornosti, pedagogických dovedností a lidského přístupu se těší mimořádné a trvalé oblibě mezi studenty. Paní doktorka garantuje a zajišťuje od poloviny 90. let výuku předmětů Základy toxikologie a ekotoxikologie a Ekologie. Počet studentů, které vyučovala se počítá řádově do stovek.
Ing. Petr Straka, Ph.D. působí na Ústavu technologie ropy a alternativních paliv, kde vyučuje 4 předměty: Laboratoř hodnocení odpadů, Technické výpočty na PC, Využití výpočetní techniky, Základy zpracování a využití ropy. Kromě toho se dlouhodobě věnuje popularizační činnosti, organizuje akce pro děti, aktivně se účastní letních táborů a exkurzí.
Cena mu byla udělena za jeho osobní angažovanost při přípravě projektu, výstavbě a rozjíždění vlastního provozu dětské školky „DK Zkumavka“. Zřízení a provoz dětské školky na VŠCHT Praha pozitivně ovlivnilo pracovní možnosti a komfort mladých zaměstnankyň a zaměstnanců.
Rozhovor s Petrem Strakou z knihy Dynamická rovnováha na dosah? S chemiky z VŠCHT Praha o vědě a rovnosti
Laureátům gratulujeme!
Gratulujeme našemu kolegovi Petru Strakovi, který letos získal cenu Julie Hamáčkové v kategorii b) Veřejné ocenění mimořádného přínosu zaměstnanců a zaměstnankyň VŠCHT Praha na poli podpory a prosazování rovných příležitostí v pracovních vztazích a výzkumu na VŠCHT Praha.
Více informací o ceně Julie Hamáčkové najdete na webu https://gro.vscht.cz/cjh
Dnem 31. 1. 2018 končí funkční období stávajícího Akademického senátu Fakulty technologie ochrany prostředí. V souvislosti s tím vyhlašuje AS FTOP volby na další funkční období.
Akademičtí pracovníci: 02/2018 – 01/2021
Studenti: 02/2018 – 01/2020
Volby proběhnou v termínu od 4. – 7. 12. 2017
Akademický senát Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze vyhlašuje v souladu s § 27, odst. 1, písm. g) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů a čl. 6 Jednacího řádu Akademického senátu Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze volby kandidáta na děkana pro funkční období 02/2018 – 01/2022.
Pro volbu kandidáta na děkana byla ustanovena volební komise v následujícím složení:
doc. Ing. Jan Bartáček, Ph.D. – předseda
doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D.
Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.
Písemný návrh na kandidáta může podat každý člen akademické obce a vědecké rady Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Návrh je nutno podat písemně a doručit v zalepené obálce adresované předsedovi volební komise nejpozději 6. 11. 2017 do 10:00 h do podatelny VŠCHT Praha, Technická 5, 166 28 Praha 6 – Dejvice. Členy akademické obce Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze jsou všichni studenti bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů. Dále jsou jimi profesoři, docenti, odborní asistenti, asistenti, lektoři a vědečtí, výzkumní a vývojoví pracovníci podílející se na pedagogické činnosti. Tito zaměstnanci musejí mít v den podání návrhu uzavřen platný pracovní poměr na FTOP VŠCHT Praha.
Platný návrh musí obsahovat:
Do 10. 11. 2017 volební komise zveřejní na úředních deskách a webových stránkách FTOP VŠCHT Praha seznam navržených kandidátů.
Představení kandidátů a jejich vizí pro další rozvoj Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha proběhne dne 21. 11. 2017 od 14:00 hodin v knihovně Ústavu technologie vody a prostředí (B 116).
Vlastní volba proběhne na zasedání AS FTOP VŠCHT Praha dne 30. 11. 2017 od 14:00 hodin v knihovně Ústavu technologie vody a prostředí (B 116)
Výsledky volby budou zveřejněny následující den po volbě na úředních deskách a webových stránkách FTOP VŠCHT Praha
V Praze 12. 10. 2017
Ing. Eva Mištová, Ph.D.
předsedkyně Akademického senátu FTOP VŠCHT Praha
Cena Josefa Hlávky se každoročně uděluje nejlepším studentům a absolventům pražských veřejných vysokých škol, brněnské techniky a mladým talentovaným pracovníkům Akademie věd České republiky.
V letošním roce cenu získala Ing. Pavla Káchová (FTOP) za diplomovou práci „Znovuzískávání fosforu z odpadních vod“. Slavnostní předání ocenění se konalo ve čtvrtek 16. 11. 2017 na zámku v Lužanech. Gratulujeme!
Členové akademické obce FTOP navrhli ke dni 6. listopadu 2017 jediného kandidáta na děkana pro funkční období 2018 – 2022, pana
doc. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D. MBA.,
stávajícího děkana fakulty. Pan docent Kočí tuto kandidaturu přijal.
Představení kandidáta a jeho vizí pro další rozvoj Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha proběhne dne 30. 11. 2017 (změna oproti původnímu termínu) od 14:00 hodin v knihovně Ústavu technologie vody a prostředí (B 116). Případné konkrétní dotazy pro kandidáta zasílejte do středy 15. listopadu na adresu sarka.dintarova@vscht.cz. Dotazy je možné pokládat i během zasedání 21. listopadu.
jménem volební komise AS FTOP pro volbu děkana
Jan Bartáček
předseda volební komise
V Praze dne 10. 11. 2017
Navrhni, jak šetrněji zacházet s vodou,a získej Cenu Nestlé až ve výši 30 tisíc Kč. Fakulta je partnerem této akce a vloni se naši studenti umístili 1. místě. Více informací naleznete na stránce http://www.soutezprovodu.cz/
FTOP úspěšně ukončila projekt Erasmus+ s názvem Innochem zaměřený na usnadnění studentům chemických studijních programů zapojit se do praxe.
Odkazy na výstupy projektu: http://www.zchfp.sk/?vyber=39 or english version http://www.zchfp.sk/index_en.php?vyber=39
V rámci projektu Innochem byly organizovány tyto konference (materiály ke stažení): http://www.zchfp.sk/index.php?vyber=21#k27
Přednášky budou předneseny dne 30. října (pondělí) 2017 na zasedání vědecké rady FTOP v knihovně Ústavu technologie vody a prostředí, budova B, I. patro, dveře č. 116a, Technická 3, Praha 6.
Fakulta technologie ochrany prostředí opět uděluje na základě studijních úspěchů dosažených během středoškolského studia jednorázové fakultní stipendium ve výši 10 tis. Kč deseti nejlepším studentům !
I. Ročník Bc. studia – 8.8. 2017 9.00 BI
I. Ročník Mag. studia – 9.8. 2017 9.00 BI
Když se řekne začátek dne, většinu z nás napadne káva. A když se řekne začátek kariéry? Mě napadne IAESTE. Pokud dorazíš 5. dubna mezi 9. a 16. hodinou do budovy B, pochopíš proč. Bude se zde konat Veletrh iKariéra, pořádaný partou aktivních studentů z organizace IAESTE VŠCHT Praha.
Čeká na Tebe přes 40 chemických firem, oddechový koutek s virtuální realitou, vizážistky s fotografem, kteří Ti zadarmo udělají foto na CV. Na závěr proběhne soutěž o super ceny.
Tak vem s sebou CV, doraž a nezapomeň - Den začíná s kávou, kariéra s IAESTE!
Pro více informaci se obrať na koordinátora veletrhu, Tomáše: tomas.petrek@iaeste.cz
Po několika šestých místech a loňském čtvrtém jsme se za minulý akademický rok dostali v hodnocení studentů na třetí místo mezi chemickými fakultami v republice. Více na odkazu
http://fakultaroku.cz/zebricky/
A máme i diplom - zde
The Student Solidarity Award aim to encourage the initiatives and involvement of school and university students in community-oriented projects.
The awards reward innovative approaches contributing to sustainable development.
The awards is intended to support projects of general interest, not-for-profit, which fall within one of the Foundation's three main fields:
Closure of the call of projects: April 30, 2017
Award ceremony: June 20, 2017
http://www.fondation.veolia.com/en/foundation/foundation-s-prizes/student-solidarity-award
Nadace Partnerství v letošním roce pořádá již 5. ročník soutěže Pro vodu, jejímž cílem je hledat šetrná řešení problémů s vodou v krajině a lidských sídlech. Ve spolupráci s obcemi, neziskovkami, školami a firmami nabízí našim studentům možnost vypracovat řešení pro konkrétní nebo vlastní zadání a přihlásit je do soutěže. Nejlepší návrhy získají cenu Nestlé ve formě finanční odměny.
Uvedená zadání je možné využít také jako téma bakalářských nebo diplomových prací. Zadavatelé situací poskytnou soutěžícím všechny potřebné podklady a budou s nimi úžeji spolupracovat. Soutěžící se budou navíc moci zúčastnit tematických workshopů s odborníky (mentory), kteří poskytnou profesionální podporu pro vypracování soutěžních řešení.
Uzávěrka odevzdání soutěžních návrhů je 31. ledna 2017.
Oznámení o konání doplňujících voleb do AS FTOP
Vážené studentky a vážení studenti,
V souladu s Volebním a jednacím řádem vyhlašuje Akademický senát FTOP doplňující volby do senátu pro volební skupinu „Studenti bakalářského a magisterského studijního programu“. (1 mandát – funkční období bude končit 31. 1. 2018)
Návrhy kandidátů na senátory můžete posílat předsedkyni volební komise do 21. 11. 2016 do 12:00.
Termín konání voleb: 5. – 8. 12.2016
Volební komise:
předsedkyně: Bc. Eva Marcínková (emarcinkova@seznam.cz)
člen: Bc. Matěj Křeček
člen: Bc. Nikola Salová
Ing. Eva Mištová, Ph.D.
předsedkyně AS FTOP
Studenti naší fakulty Tomáš Ihnát, Nikola Bringlerová, Blanka Zbuzková, Arnošt Križan a Ing. Kateřina Svobodová, byli oceněni společností Unipetrol za nejlepší diplomovou práci cenou a stipendiem. Všechny práce byly vypracovány na Ústavu technologie ropy a alternativních paliv na naší fakultě. Blahopřejeme.
Doplňující volby do AS FTOP
pro skupinu „Akademičtí pracovníci – Ústav chemie ochrany prostředí“
Vážení kolegové,
na základě složení mandátu Ing. Milana Březiny, CSc. (240) k 31. 1. 2017 a nezvolení náhradníka ve volební skupině „Akademičtí pracovníci – Ústav chemie ochrany prostředí“ vyhlašuje akademický senát FTOP doplňující volby na uvolněné místo v senátu (1 mandát do 31. 1. 2018).
Harmonogram voleb:
Sestavení volební komise: do 3. ledna 2017
Navrhování kandidátů: od 4. do 11. ledna 2017
Zveřejnění kandidátní listiny: do 13. ledna 2017
Hlasování: od 16. do 18. ledna 2017
Za AS FTOP předsedkyně Ing. Eva Mištová, Ph.D.
Fakulta technologie ochrany prostředí uděluje na základě studijních úspěchů dosažených během středoškolského studia jednorázové fakultní stipendium ve výši 10 tis. Kč deseti nadaným studentům !
na základě výsledků 2. kola doplňovacích voleb, kterého se zúčastnilo pouze 15,1 % voličů, vyhlašuje volební komise 3. kolo doplňovacích voleb do AS FTOP pro skupinu “studenti bakalářských a magisterských oborů“
Využijte svého práva a nezapomeňte hlasovat na https://volby.vscht.cz
hlasovat můžete od 3. do 10. ledna 2017
Na senátora kandidují:
1. Štěpán LAŠTŮVKA – ročník magisterského studia – obor Odpadové hospodářství
2. Jan PEŠTA – ročník magisterského studia – obor Odpadové hospodářství
Za volební komisi předsedkyně Eva Marcínková
Za AS FTOP předsedkyně Ing. Eva Mištová, Ph.D.
volební komise, na základě výsledků 1. kola doplňujících voleb, kterého se zúčastnilo méně jak 30 % oprávněných voličů (25,1 %) vyhlašuje 2. kolo doplňovacích voleb do AS FTOP pro skupinu “studenti bakalářských a magisterských oborů“
2. kolo doplňovacích voleb do AS FTOP proběhne v termínu:
od středy 14. prosince do úterý 20. prosince 2016
Využijte svého práva a nezapomeňte hlasovat na https://volby.vscht.cz
Na senátora kandidují:
1. Štěpán LAŠTŮVKA – 2. ročník magisterského studia – obor Odpadové hospodářství
2. Jan PEŠTA – 1. ročník magisterského studia – obor Odpadové hospodářství
Za volební komisi předsedkyně Eva Marcínková
Za AS FTOP předsedkyně Ing. Eva Mištová, Ph.D.
Volební komise FTOP pro volby do AS VŠCHT:
Akademičtí pracovníci - jsou voleni 4 zástupci fakulty:
doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D. – předseda (jelinekl@vscht.cz)
Ing. Jiří Kroužek, Ph.D.
Ing. Veronika Vrbová, Ph.D.
doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D.
doc. Ing. Jan Bartáček, Ph.D.
Studenti - volí se jeden zástupce:
Ing. Jan Černík – předseda – (cernikj@vscht.cz)
Ing. Jana Poláčková
Ing. Aneta Krausová
Předsednictvo AS VŠCHT vyhlásilo na svém zasedání dne 4. 10. 2016 volby do Akademického senátu VŠCHT a to jak do akademické, tak do studentské části senátu.
Volby se budou konat ve dnech 5.–8. 12. 2016, hlasování proběhne elektronickou formou.
Předsedou hlavní volební komise byl předsednictvem AS VŠCHT jmenován doc. Ing. Kamil Záruba, Ph.D.
Volby proběhnou v těchto volebních skupinách:
Akademičtí pracovníci: FCHT, FCHI, FPBT, FTOP
Studenti: FCHT (1 mandát), FPBT (2 mandáty), FCHI (1 mandát), FTOP (1 mandát)
Vyhlášení doplňovacích voleb do Akademického senátu VŠCHT Praha
Předsednictvo AS VŠCHT vyhlásilo na svém zasedání dne 19. 10. 2016 doplňovací volby do Akademického senátu VŠCHT ve volební skupině studenti FCHT (1 mandát) s funkčním obdobím do 31. 1. 2018.
Volby se budou konat ve dnech 5.–8.12.2016, zároveň s řádnými volbami vyhlášenými dne 4. 10. 2016, hlasování proběhne elektronickou formou.
Návrhy kandidátů pro následující volební období lze podávat do 21. 11. 2016. Návrh může podávat elektronickou formou kterýkoliv akademický pracovník nebo student předsedovi dílčí volební komise pro příslušnou volební skupinu:
FCHT: Ing. Iva Pospíšilová (pospisii@vscht.cz)
FTOP: doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D. (jelinekl@vscht.cz)
FPBT: prof. Dr. Ing. Richard Koplík (richard.koplik@vscht.cz)
FCHI: Ing. Lenka Schreiberová, CSc. (Lenka.Schreiberova@vscht.cz)
FCHT: Bc. Alexandra Šenková (senkovaa@vscht.cz)
FTOP: Ing. Jan Černík (cernikj@vscht.cz)
FPBT: Ing. Matěj Patrovský (matej.patrovsky@vscht.cz)
FCHI: Ing. David Smrčka (David.Smrcka@vscht.cz)
Prof. RNDr. Olga Valentová, CSc.
Předsedkyně AS VŠCHT Praha
11. 11. 2016 vyhlášena Cena Julie Hamáčkové pro rok 2016 na nominace v kategorii a) Veřejné ocenění mimořádného přínosu žen, zaměstnankyň VŠCHT Praha, k rozvoji vědy, výzkumu, pedagogiky a inovací, včetně působení v akademické sféře, v kategorii b) Veřejné ocenění mimořádného přínosu zaměstnanců a zaměstnankyň VŠCHT Praha na poli podpory a prosazování rovných příležitostí v pracovních vztazích a výzkumu na VŠCHT Praha, Nominace jsou přijímány do pondělí 5. prosince 2016 do 16:00 hodin, elektronicky na gro@vscht.cz, písemně na Odd. VaV.
ČEEP vypisuje v rámci tradiční celostátní soutěže s vysokou odbornou a společenskou prestiží
ČESKÝ ENERGETICKÝ A EKOLOGICKÝ PROJEKT | STAVBA | INOVACE
Cíle 14. ročníku soutěže v kategorii STUDENT:
Fakulta technologie ochrany prostředí uděluje na základě studijních úspěchů dosažených během středoškolského studia jednorázové fakultní stipendium ve výši 10 tis. Kč deseti nadaným studentům!
Podle výsledků za rok 2015 je pořadí oceněných:
1. Ing. Dana Pokorná, CSc.
2. prof. Ing. Jana Zábranská, CSc.
3. Ing. Aneta Krausová (* 1988)
4. doc. RNDr. Petr Sajdl, CSc.
5. prof. Ing. Václav Janda, CSc.
Mladí odborníci v oboru vody se rozhodli v rámci Czech Water Association (CzWA) spojit síly a vytvořit skupinu Young Water Professionals Czech Republic (YWP CZ). Jejich cílem je mj. začlenění k mezinárodnímu společenství YWP, které je součástí International Water Association (IWA). YWP mají své členy po celém světě. V Evropě k silným a již dlouhodobě fungujícím skupinám patří např. Rakousko, Německo a Albánie. V současné době kromě České republiky vznikají aktivní skupiny ve Španělsku, Polsku a Maďarsku.
Vše začalo obědem části současných členů YWP CZ s prezidentem IWA Helmutem Kroissem a tehdejším ředitelem IWA pro region střední a východní Evropy Florinem Iliescu. Toto setkání zorganizoval člen výboru CzWA prof. Jiří Wanner, jemuž tak patří zásluhy za vznik nové skupiny. Inspirující diskuse s předními představiteli IWA mladé odborníky povzbudila k dalším krokům. Následovaly schůzky v Brně a Krušných horách a mezitím započala jednání s výborem CzWA. Ta nakonec vyústila v založení YWP CZ jako součásti CzWA. Mezi prvními členy významnou část tvoří studenti a zaměstnanci naší fakulty.
Mezi prvními členy YWP CZ jsou jak absolventi pracující v oboru vody, tak studenti VŠ chemického či stavebního zaměření. Jejich zájem pokrývá široké spektrum tohoto oboru: podzemní, povrchové a dešťové vody, vodní stavby, úprava pitných a bazénových vod, čištění odpadních vod, distribuční sítě, analýzy fyzikálně-chemické, mikrobiologické i molekulární biologie.
Pestrost práce a zájmu skupiny se skupina YWP CZ chystá představit v průběhu jejího prvního semináře s názvem Mladá voda břehy mele – (Ú)vodní seminář YWP CZ, který se bude konat 17. 6. 2016 v Brně. Kromě členů YWP CZ zde vystoupí i zkušení odborníci v oboru, kteří jsou často vzory pro mladou generaci. Hlavním přednášejícím semináře bude prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc. Pozvání přijali i významní absolventi naší fakulty: Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M., doc. Ing. Petr Dolejš, CSc, Ing. Martin Srb, PhD. a Ing. Josef Drechsler. Z mladých odborníků se se svými pracemi z FTOP představí Ing. Dana Vejmelková, PhD., Ing. Zuzana Nováková a Ing. Petr Kelbich.
Vzhledem k tomu, že jako FTOP jsme zapojili do projektu Fakulta roku - hlasujte pro nás.
Studium u nás je tradičně atraktivní i pro naše Vietnamské spoluobčany.
V přípravě je konference na Ton Duc Thang University - více na webu. FTOP VŠCHT Praha připravuje organizuje společně s partnery z Vietnamu společnou konferenci zaměřenou na široké spektrum environmentálních otázek. Přidejte se k nám a pojeďte na první Česko – Vietnamskou konferenci tohoto druhu.
FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Deseti finalistům pak speciální víkendové školení a vstup do mezinárodní sítě finalistů.
Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.
Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své/nějaké vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a zajímavě podané / zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Svůj vliv má i hlas publika.
Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. Do dnešního dne se soutěže zúčastnilo více než 5000 mladých vědců z 30 různých zemí 5 kontinentů.
V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše.
Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na www.famelabcz.com.
Přiložena je tisková zpráva a plakát letošního ročníku.
Dne 2.12 2015 proběhla exkurze se studenty předmětu Plynárenství na hraniční předávací stanici Hora Sv. Kateřiny a Brandov. HPS Brandov patří mezi nejmodernější předávací stanice ve střední Evropě. Exkurze byla plně hrazena společností NET4GAS.
Zápis
1. kolo doplňujících voleb do AS FTOP „Studenti bakalářského a magisterského studijního programu“
Volební komise: Lukáš Tůma - předseda
Michal Novák - člen
Tarig Hussein - člen
Kandidáti:
1. Eva Marcínková
2. Oldřich Štros
Ve třetím kole se hlasování zúčastnilo 43 oprávněných voličů z celkového počtu 445 tj. 9,7 % - volby jsou platné.
Počet hlasů pro jednotlivé kandidáty:
Eva Marcínková: 38 hlasů – 88,4 %
Oldřich Štros: 16 hlasů – 37,2 %
Členem AS FTOP se v doplňujících volbách stala s 88,4 % hlasů Eva Marcínková.
Oldřich Štros nezískal nadpoloviční většinu hlasů a nebyl zvolen.
V Praze 1. 12. 2015
Lukáš Tůma Michal Novák Tarig Hussein
Ve čtvrtek 26.11.2015 byl slavnostně otevřen vědeckotechnický park v Brdech nedaleko Dobříše. Soukromá společnost Centrum Aplikovaného Výzkumu Dobříš (CAVD), která úzce spolupracuje s předními vysokoškolskými výzkumnými a vývojovými pracovišti, postavila na části jedenáctihektarového pozemku ukrytého na vrcholcích Brd jeden z nejmodernějších vědeckotechnických parků v Evropě. Filozofie projektu je založena na přísné ekologii a co nejmenší energetické náročnosti.
Na VŠCHT Praha spolupracuje s CAVD v současnosti především Fakulta technologie ochrany prostředí, a sice náš Ústav technologie vody a prostředí (prof. Jeníček) a Ústav plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší (doc. Ciahotný). Oba Ústavy tak získaly nové a moderně zařízené prostory pro svoji práci.
Pro náš Ústav byla v areálu CAVD vybudována smyčka opětovného využívání odpadních vod. Na ní bude sledována kvalita vyčištěné odpadní vody s ohledem na její opětovné využití, ale také s ohledem na jiné oblasti problematiky odpadních vod (např. obsah nutrientů či mikropolutantů). Také bude posuzována změna parametrů v závislosti na aktuálním zatížení čistírny a na instalované technologii terciárního čištění. U slavnostního otevření byl za náš Ústav Ing. Aleš Pícha, PhD., který se na podobě laboratoře podílel.
Fotografie ze stavby laboratoří pro čištění odpadních vod si můžete prohlédnout na profilu Dr. Píchy.
Více informací ohledně otevření Technoparku si můžete přečíst v článku, který vyšel v hospodářských novinách.
V prostoru bývalé základny protivzdušné obrany státu proběhlo 26. listopadu slavnostní otevření nového Centra aplikovaného výzkumu Dobříš. VŠCHT Praha, která je jedním z partnerů CAVD, reprezentoval na řečnickém podiu profesor Bohumil Kratochvíl, prorektor pro vědu a výzkum.
Nápad na vybudování vědecko-technického parku ve vojenském brownfieldu vznikl v roce 2011. Realizaci umožnila podpora Evropského fondu pro regionální rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Na VŠCHT Praha spolupracuje s CAVD v současnosti především Fakulta technologie ochrany prostředí, a sice Ústav technologie vody a prostředí (prof. Jeníček) a Ústav plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší (doc. Ciahotný). Oba Ústavy tak získaly nové a moderně zařízené prostory pro svoji práci.
Pro tým prof. Jeníčka byla v areálu CAVD vybudována smyčka opětovného využívání odpadních vod. Na ní bude sledována kvalita vyčištěné odpadní vody s ohledem na její opětovné využití, ale také s ohledem na jiné oblasti problematiky odpadních vod (např. obsah nutrientů či mikropolutantů). Také bude posuzována změna parametrů v závislosti na aktuálním zatížení čistírny a na instalované technologii terciárního čištění.
Dále byl pro CAVD vyvinut modulární anaerobní fermentor, který bude sloužit k výzkumu v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv druhé generace.
Pro tým doc. Ciahotného byl postaven zplyňovací generátor pro zplyňování dřevní štěpky a následné využití vyrobeného plynu v kogenerační jednotce k výrobě tepla a elektřiny, který zároveň zásobuje areál CAVD energiemi. Dále se zde počítá s řešením podobných projektů zaměřených na energetické využití (zplyňování, spalování) separované organické složky komunálního odpadu a na briketování a peletování dřevního odpadu.
Zápis - 2. kolo doplňujících voleb do AS FTOP
„Studenti bakalářského a magisterského studijního programu“
Volební komise: Lukáš Tůma - předseda
Michal Novák - člen
Tarig Hussein - člen
Kandidáti: 1. Eva Marcínková
2. Oldřich Štros
V druhém kole se hlasování zúčastnilo pouze 36 oprávněných voličů z celkového počtu 462 tj. 7,8 %.
Počet hlasů pro jednotlivé kandidáty:
Eva Marcínková : 28 hlasů
Oldřich Štros: 16 hlasů.
Druhého kola se zúčastnilo méně jak 30 % oprávněných voličů a volby jsou neplatné.
Volební komise rozhodla o konání 3. kola doplňovacích voleb v termínu 23. – 27. listopadu 2015.
V Praze 18. 11. 2015
Lukáš Tůma Michal Novák Tarig Hussein
Firma Bazénplast nybízí účast v soutěži fotografií s uvedeným tématem. Vernisáž na konferenci For Waste 2016.
Byl položen základní kámen Nové vodní linky pražské čistírny. Slavnostního aktu se vedle zástupců investora a zhotovitelů zúčastnil rovněž znalec pražské čistírny odpadních vod profesor Jiří Wanner z Vysoké školy chemicko-technologické, který patří k uznávaným světovým odborníkům v oblasti čištění odpadních vod.
Zápis - 1. kolo doplňujících voleb do AS FTOP
„Studenti bakalářského a magisterského studijního programu“
Volební komise: Lukáš Tůma - předseda
Michal Novák - člen
Tarig Hussein - člen
Kandidáti: 1. Eva Marcínková
2. Oldřich Štros
V prvním kole se hlasování zúčastnilo pouze 63 oprávněných voličů z celkového počtu 470 tj. 13,4 %.
Počet hlasů pro jednotlivé kandidáty:
Eva Marcínková : 50 hlasů
Oldřich Štros: 31 hlasů.
Prvního kola se zúčastnilo méně jak 30 % oprávněných voličů a volby jsou neplatné.
Volební komise rozhodla o konání 2. kola doplňovacích voleb v termínu 9. – 12. listopadu 2015.
V Praze 2. 11. 2015
Lukáš Tůma Michal Novák Tarig Hussein
Studenti - nezapomeňte volit!
Kandidáty (navrženi, s volbou souhlasí):
Eva Marcínková - 1. ročník magisterského studia - obor Průmyslová ekologie
Oldřich Štros – 1. ročník bakalářského studia – obor Chemie a technologie paliv a prostředí
Volby se budou konat elektronicky 26. – 30. října 2015
Volební komise:
předseda: Lukáš Tůma lpt.uma@gmail.com
člen: Michal Novák novakm.lbc@gmail.com
člen: Tarig HUSSEIN hussein.tarig@gmail.com
Podle žebříčku Times Higher Education World University Ranking (THE) pro období 2015–2016 patří naše škola mezi 800 nejlepších univerzit na světě.
Autoři, kteří respektovaný srovnávací žebříček připravují, zařadili VŠCHT Praha do skupiny univerzit na 601. – 800. místě bez určení konkrétního pořadí.
Základem metodiky hodnocení THE je pět hlavních oblastí, kterým je přisouzena různá váha, s níž každá oblast vstupuje do výsledného skóre: Teaching (vzdělávací reputace vysokoškolské instituce, charakteristiky prostředí pro výuku a studium), Research (rozsah výzkumné činnosti, příjmy z výzkumné činnosti a výzkumná reputace instituce), Citations (ohlas a vliv výzkumné činnosti vysoké školy), Industry income (rozsah spolupráce na výzkumných aplikacích a inovacích pro podnikatelský sektor) a International outlook (podíl zahraničních zaměstnanců a studentů a podíl vědeckých výstupů, které jsou výsledkem mezinárodní spolupráce).
VŠCHT Praha nejvíce bodovala v oblastech Industry income a International outlook.
Zařazení do žebříčku THE, který patří ke třem nejprestižnějším světovým žebříčkům, není prvním letošním mezinárodním úspěchem VŠCHT Praha. V červenci se naše škola jako jedna z pěti českých univerzit dostala mezi nejlepší tisícovku univerzit na světě v žebříčku Centre for World University Rankings.
Podle výsledků za rok 2014 je pořadí oceněných:
1. Krayzelová Lucie, Ing.
2. Pohořelý Michael, Ing., Ph.D.
3. Jeníček Pavel, prof. Ing., CSc.
4. Bartáček Jan, doc. Ing., Ph.D.
5. Jeremiáš Michal Ing., Ph.D.
Nemáte ještě vyřešeno, kde budete od září studovat?
Na VŠCHT máme pár posledních volných míst v několika bakalářských oborech, které vám v budoucnu zaručí skvělé uplatnění. Dobře placenou práci bez problémů sežene 97 % našich absolventů.
Bližší informace o volných místech a prodlouženém přijímacím řízení vám poskytne naše pedagogické oddělení na e-mailu: studium@vscht.cz.
Čas máte do 9. září 2015. Těšíme se na vás!
Doc. František Skácel z Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší navštívil ve středu 15. 4. 2015 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma „Kvalita ovzduší“. Hovořil o historii ochrany ovzduší a monitorignu kvality, o faktorech, které kvalitu ovzduší ovlivňují a o informačních zdrojích přístupné pro občany České republiky. Odpovídal také na telefonické dotazy týkající se například kvality ovzduší ovlivněné automobilovou dopravou nebo stoletými stromy. Odpovědi na další otázky naleznete v záznamu celého rozhovoru. Online chat.
Chceš si rozšířit obzory? Zajímají Tě jiné kultury? Potkáváš rád/a nové lidi? Chceš se dozvědět spoustu nových informací nejen o programu ERASMUS+?
Pokud sis alespoň jednou řekl/a ANO, přijď se pobavit ve středu 18. 3. 2015 od 11:00 do 15:00 do RESPIRIA se studenty ze všech koutů České republiky i světa a přesvědč se o tom, že ERASMUS může být to pravé i pro Tebe!
A co tam na Tebe čeká? Stánky, kde se prezentují jednotlivé země a kde kromě odpovědí na své otázky najdeš i něco dobrého na zub. Můžeš se zapojit i do hlasování o nejlepší stánek a trošku si procvičit cizí jazyk/y.
Přijďte na ERASMUS AFTERNOON, kde získáte cenné osobní zkušenosti od absolventů programu ERASMUS i současných zahraničních studentů! Navíc se setkáte s pracovníky Zahraničního oddělení, kteří Vám rádi zodpovědí Vaše dotazy týkající se studijních pobytů a praktických stáží.
V Galerii Národní technické knihovny bylo 25. února slavnostně uvedeno již 2. vydání úspěšné knihy z produkce vydavatelství VŠCHT Praha: Úprava vody v energetice autora Ing. Pavla Hübnera, CSc., odborníka zabývajícího se problematikou úpravy vody v energetických provozech. Na křtu se mimo kolegů z VŠCHT Praha sešli také zástupci firem, které vydání podpořily a kterým tímto velice děkujeme.
Sezóna Erasmu+ pro akademický rok 2015/16 právě startuje!
Informační schůzka tuto středu 25. 2. 2015 v 18 hodin v AI
Uzávěrka přihlášek 27. 3. 2015
Nový AS FTOP po prvním volebním zasedání
28.1.2015
Ing. Pavel Šimáček, Ph.D.
Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.
Ing. Jan Bartáček, Ph.D.
Ing. Eva Mištová, Ph.D. - Předsedkyně
Ing. Milan Březina, CSc. - Místopředseda
Ing. Aneta Krausová - Místopředsedkyně
Ing. Lucie Chovancová
Pavla Šimůnková
Klaudia Hristová
FTOP uspořádala pro své zaměstnance seminář pro zvládání krizových situací.
Wokrshop pořádaný VŠCHT Praha, v rámci projektu Step by step, se uskuteční 27. ledna 2015 od 7:30, a jeho tématem je Voda a ochrana životního prostředí.
Voda není pouze, optikou chemika, sloučenina kyslíku a vodíku. Jde o velmi zajímavou substanci, na kterou lze pohlížet z mnoha hledisek a také lze zmínit její širokou využitelnost v řadě školních experimentů. Stejně tak téma ochrany životního prostředí lze zajímavým způsobem zařadit do osnov středoškolské chemie.Těšit se můžete, jak přednášky z této oblasti, tak na zajímavé experimenty použitelné pro Vaši výuku.
Závaznou přihlášku je třeba vyplnit a zaslat nejpozději do 22. ledna 2015 na e-mailovou adresu jitka.kopecka@vscht.cz.
Kapacita workshopu je omezena.
Podrobný program workshopu naleznete zde.
Závazná přihláška zde.
Jaromír Hynek patří mezi naše významné odborníky v oboru motorových paliv a maziv. Během svého působení ve společnosti Benzina se významně podílel na zavádění aditivovaných paliv. Ve společnosti Čepro spolupracoval na zavádění nových druhů bezsirných automobilových benzinů a motorové nafty a po odborné stránce zajišťoval přípravu zavedení komerční aditivace motorových paliv.
Vystudoval obor syntetická paliva a ropa na VŠCHT Praha, od r. 1964 pracoval jako vedoucí chemik v laboratoři motorové zkušebny Benzina. V roce 1968 nastoupil do podniku PARAMO Pardubice, kde pracoval nejprve ve výzkumu olejů, později jako technický a výrobní náměstek ředitele. Od roku 1981 působil jako poradce v odboru ropy a plynu Sekretariátu RVHP. Od roku 1986 vykonával funkci vedoucího odboru výroby generálního ředitelství koncernu CHEMOPETROL. V roce 1991 pracoval v odboru chemie a ropy Federálního ministerstva hospodářství. Roku 1992 se vrátil do Benziny na post vedoucího odboru nákupu a logistiky . V roce 2005 působil ve společnosti UNIPETROL RAFINÉRIE a od roku 2006 pracuje ve společnosti Čepro,a.s. jako specialista pro jakost v Odboru řízení jakosti. Prakticky od vzniku České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) je zapojen do její činnosti, rovněž je zapojen do činnosti pracovních a meziresortních skupin v rámci MPO ČR.
Foto Petrol.cz
Setkání pracovníků fakulty se konalo 6. 1. 2015, od 13.30 v posluchárně A I.
Další informace z hojně navštívené akce najdete na samostatné stránce.
Program:
Volby do studentské komory Akademického senátu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze na FPBT a FTOP proběhnou od pondělí 15.12. do čtvrtka 18.12. do 12:00 hodin elektronickou formou. Volte zde: https://volby.vscht.cz/
Na adrese http://intranet.vscht.cz/volby2014 najdete přehled kandidátů.
Dne 21. října 2014 se na Slovensku ve Výsokých Tatrách konal 2. česko-slovenský workshop na téma "Moderní trendy v anaerobních technologiích". Workshop se konal pod záštitou tří univerzit: Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT Praha), České zemědělské unoverzity (ČZU) a Slovenské technické univerzity v Bratislavě (STU).
Profesor Jiří Wanner z Ústavu technologie vody a prostředí 14. 10. 2014 navštívil pořad Českého rozhlasu Kontakt Dvojky, kde odpovídal na telefonické dotazy posluchačů a popisoval technologii čištění odpadních vod.
Na základě výsledků bodového hodnocení za příslušný rok byly uděleny ceny děkana:
Cena děkana 2012
1. Buryan, Petr
2. Gómez, Marcel
3. Wanner, Jiří
4. Šír, Marek
5. Procházková, Lenka
Cena děkana 2013
1. Hlinčík, Tomáš
2. Buryan, Petr
3. Wanner, Jiří
4. Sýkorová, Eva
5. Gómez, Marcel
V oblasti aplikovaného výzkumu se řadíme na přední místo v České republice. V červnu 2014 byly přijaté k financování TAČR následující projekty z naší fakulty:
Název projektu |
Řešitel: |
Materiálové řešení moderních kotlů při separaci oxidu uhličitého metodou Oxyfuel |
doc. Ing. Karel Ciahotný CSc. |
Inovativní způsob čištění odpadních vod se zaměřením na zisk nutrientů v čisté formě |
prof. Ing. Jiří Wanner DrSc. |
Systém aktivního záchytu polutantů srážkových vod jako řešení pro nároky ČSN 759010 a TNV 759011 |
Ing. Jiří Hendrych Ph.D. |
Vývoj a ověření technologie pro účely intenzifikace in-situ sanačních opatření |
Ing. Jiří Hendrych Ph.D. |
Optimalizace vícestupňového zplyňovacího generátoru na biomasu produkující plyn s velmi nízkým obsahem dehtu |
Ing. Siarhei Skoblia Ph.D. |
Biologická produkce methanolu z odpadního methanu |
Ing. Jan Bartáček Ph.D. |
Nízkoemisní energetický systém se záchytem CO2 před spalováním |
doc. Ing. Karel Ciahotný CSc. |
Snížení obsahu organických látek v odpadních vodách koksovny |
doc. Ing. Karel Ciahotný CSc. |
Komplexní přístup k řešení snižování znečištění reaktivními formami fosforu a dusíku v hydrologicky vymezené části povodí vodárenské nádrže Švihov |
prof. Ing. Jiří Wanner DrSc. |
Vývoj zařízení pro separaci vzácných plynů z helia |
doc. Ing. Karel Ciahotný CSc. |
Zpracování a zhodnocení čistírenských kalů společně s vedlejšími produkty s uplatněním mikrovlnného záření |
Ing. Jiří Hendrych Ph.D. |
Methanizace vodíku a oxidu uhličitého |
doc. Ing. Karel Ciahotný CSc. |
Využití odpadních zbytků z bioplynových stanic |
Ing. Eva Podholová Ph.D. |
Metodika a zařízení pro zasakování teplé vody v rámci sanačního průzkumu |
doc. Dr. Ing. Martin Kubal |
Od 1. 2. 2014 byl do funkce děkana FTOP jmenován rektorem VŠCHT Praha na dobu čtyř let
doc. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., který se souhlasem AS FTOP pověřil s účinností od 1. 2. 2014 výkonem funkce proděkanů na dobu čtyř let následující akademické pracovníky:
Doc. Ing. Josef Blažek, CSc – proděkan pro vědu a výzkum
Ing. Iveta Růžičková, Ph.D. – proděkanka pro styk s průmyslem a zahraniční styky
Doc. Ing. Vladimír Sýkora, CSc. – proděkan pro pedagogickou činnost