idvazba: 2295
šablona: stranka_novinky
čas: 8.8.2022 11:43:10
verze: 5054
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW
Děkanát FTOP v nových prostorách
Vstup ze Zikovy ul. 4, Praha 6
Ing. Kateřina Šritrová místnost B2315 1. patro
Šárka Dintarová místnost B2316 1. patro
V telefonním seznamu vscht.cz zatím nejsou uvedeny aktuální informace o místnostech
Telefonní kontakty zůstávají platné stávající

Mimořádný termín přijímacího řízení do doktorského studia
V souladu s vnitřním předpisem „Podmínky přijímání ke studiu a přijímací řízení na VŠCHT v Praze ze dne 5. května 2021“ vyhlásil děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze mimořádný termín přijímacího řízení na akademický rok 2022/2023, se zahájením studia od 1. 9. 2022, pro další zájemce o doktorské studium ve studijním programu:
Chemie a technologie ochrany životního prostředí
Nabízené rámcové téma pro dizertační práci uvedeného studijního programu je:
„Hodnocení environmentálních dopadů akumulace a distribuce energie v České republice a Evropské unii“
Přijímací řízení se bude konat dne 31. 8. 2022 v zasedací místnosti děkanátu FTOP B2317.
Přihlášky je možné podávat do 17. 8. 2022 na děkanát FTOP, Technická 3, 166 27 Praha 6.
V Praze dne 18. 7. 2022
prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc. v. r.
děkan FTOP
Mimořádný termín přijímacího řízení do doktorského studia
V souladu s vnitřním předpisem „Podmínky přijímání ke studiu a přijímací řízení na VŠCHT v Praze ze dne 5. května 2021“ vyhlásil děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze mimořádný termín přijímacího řízení na akademický rok 2022/2023, se zahájením studia od 1. 9. 2022, pro další zájemce o doktorské studium ve studijním programu:
Energie a paliva
Nabízené rámcové téma pro dizertační práci uvedeného studijního programu je:
„Studium sorbentů na dehalogenaci redukčních plynů“
Přijímací řízení se bude konat dne 31. 8. 2022 v zasedací místnosti děkanátu FTOP B2317.
Přihlášky je možné podávat do 17. 8. 2022 na děkanát FTOP, Technická 3, 166 27 Praha 6.
V Praze dne 18. 7. 2022
prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc. v. r.
děkan FTOP

Francouzské velvyslanectví v České republice každoročně uděluje ceny mladým vědcům za jejich výsledky získané v průběhu doktorského studia. Letos hlavní cenu za environmentální a klimatický výzkum MAKE OUR PLANET GREAT AGAIN 2022 získal Jaroslav Aubrecht z Ústavu technologie ropy a alternativních paliv. Kvalitu jeho příspěvku s názvem „Development of Cr-free environmentally-friendly hydrogenolysis catalysts to make ester hydrogenolysis sustainable“ tak mezinárodní komise složená ze členů akademické i průmyslové sféry vyhodnotila jako nejvydařenější. Na slavnostním předávání cen, které probíhalo v Buquoyském paláci, kde sídlí Francouzské velvyslanectví v Praze, byl předán vítězi finanční šek a také stipendium na měsíční stáž na vybraném francouzském pracovišti. Slavnostního předávání se zúčastnil francouzský velvyslanec v ČR Alexis Dutertre, ministryně pro vědu výzkum a inovace Helena Langšádlová, držitelé Nobelovy ceny za chemii a ekonomii Jean-Marie Lehn a Jean Tirole a další zástupci firem a vysokých škol. Zejména Jean-Marie Lehn se snažil během ceremoniálu sdílet své zkušenosti s mladými vědci a dát jim další motivaci do jejich práce. V dalších kategoriích se také umístili dva naši kolegové z VŠCHT Filip Antončík a Bronislav Jurásek.

Tým našich skvělých neúnavných kolegů z FTOP VŠCHT Praha edukoval a bavil návštěvníky festivalu Rock for People. S plným nasazením se věnovali všem úžasným příchozím a zodpovídali někdy méně a někdy více záludné dotazy. V rámci účasti FTOP na festivalu vystoupil také profesor Vladimír Kočí v rámci panelu "Oběhové hospodářství a LCA". Zúčastnění se dozvěděli o základních principech oběhového hospodářství a metody hodnocení životního cyklu a dále také na co si dát pozor při tzv. greenwashingu a jaké jsou vyhlídky naší společnosti z hlediska udržitelnosti do budocna.

Dne 1.6. byla na zasedání Vědecké rady FTOP udělena Schulzova medaile prof. Zábranské z Ústavu Technologie vody a prostředí za „DLOUHOLETOU TVŮRČÍ VĚDECKOU A PEDAGOGICKOU ČINNOST V OBORU TECHNOLOGIE VODY“.
Gratulujeme!


6. - 7. září 2022 v Praze
Ústav energetiky si Vás dovoluje pozvat na 13. ročník mezinárodní konference CHEO.
Odborná témata konference:
- úprava vody pro energetiku a životní prostředí
- koroze v energetice
- jaderná energetika
- energetika a životní prostředí
- alternativní zdroje energie
Přihlášky přednášek/posterů zašlete nejpozději do 30. 6. 2022.
Přednášející budou mít k dispozici pro prezentaci přednášky včetně diskuse 25 minut.
Přihlášku a další aktuální informace naleznete na adrese: https://cheo.vscht.cz/
Místo konání: Konferenční centrum Sázava, Chemická 952, Praha 4.
Účastnický poplatek: 3400,-Kč (vč. DPH), zahrnuje: osobní účast na konferenci, sborník přednášek, organizační náklady a občerstvení na konferenci.
Ubytování: pokud máte zájem o ubytování na kolejích VŠCHT, Praha 4 - požadavky na závaznou rezervaci do 30. 6. 2022.
Firemní prezentace sponzorů: uvítáme sponzorský příspěvek. Dále firmám nabízíme možnost propagační přednášky, rozdání materiálů, otištění inzerátu ve sborníku, možnost prezentace na společenském večeru.
Kontaktní údaje:
VŠCHT Praha
Ústav energetiky
Technická 3
166 28 Praha 6
Tel.: 220 443 125 – Ing. Hana Juklíčková
E-mail: hana.juklickova@vscht.cz

Tým odborníků z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha a universitního spin-offu LCA Studio s.r.o. zpracoval odbornou studii posuzování životního cyklu LCA nových nápojových obalů pro společnost Kofola ČeskoSlovensko a.s. Cílem studie bylo určit uhlíkovou stopu a další environmentální parametry různých variant balení nápojů. Jednou z posuzovaných variant byla nová vratná skleněná lahev o objemu 1 litr, kterou Kofola uvedla v rámci projektu Cirkulka. Zvláštní pozornost byla ve studii věnována podílu primárních a sekundárních materiálů. Více o cirkulárním projektu společnosti Kofola ČeskoSlovensko a.s. si můžete přečíst na www.kofola.cz/aktuality/cirkulka-zacina-psat-novy-pribeh.

Na Plese chemiků byly dne 28. 4. 2022 v Národním domě na Vinohradech slavnostně předány ceny Vitriol.
Studentská cena Vitriol je ocenění, které udělují studenti nejoblíbenějším pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům na VŠCHT. Cílem je ocenit práci těch, kteří nad rámec svých pracovních povinností inovují výuku a dokáží strhnout studenty pro svůj obor svým zápalem a vědomostmi při přednáškách. Jsme rádi, že jedním z takových pedagogů je i výzkumný pracovník Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší – Ing. Marek Staf, Ph.D.
Jako nejoblíbenější nepedagogický pracovník byla studenty zvolena paní Šárka Dintarová z děkanátu FTOP.
Gratulujeme!


Jeden týden, který vám otevře (ply)NOVÉ obzory vaší budoucnosti
Přední tuzemské plynárenské firmy nabízejí možnost přihlásit se na Letní plynárenskou školu, probíhající 30. 5.–3. 6. 2022.
Během pěti dnů se seznámíte s těmi nejmodernějšími technologiemi, na jejichž vývoji a rozvoji se můžete podílet, současně navštívíte vybrané plynárenské provozy.
To vše vám může pomoci nejen k výběru své bakalářské či diplomové práce, ale také budoucího povolání.
V případě zájmu pošlete motivační dopis v rozsahu 1x A4 na email: vzdelavani@cgoa.cz nejpozději do 9. 5. 2022.
Zaslané motivační dopisy posoudí předseda Grémia pro odborné plynárenské vzdělávání, který vybere 10–15 zájemců a nejpozději do 16. 5. 2022 jim potvrdí účast.
Vybraným studentům Český plynárenský svaz zajistí po dobu trvání školy dopravu, stravování i ubytování.
Více informací v letáčku nebo na: http://lps.cgoa.cz/
Autor: Alice Vagenknechtová

Poznejte s námi technologie energetického a surovinového přechodu!
Změna energetické koncepce, konec éry uhlí, výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů – s těmito pojmy se setkáváme denně. Ale dokážeme si vůbec představit, jak se opravdu dostane elektřina až do zásuvek? Co se vlastně děje v bioplynovém reaktoru? A jak funguje výroba energií v našem regionu – krásném Krušnohoří?
Pro lepší poznání všech těchto témat se spojili čeští a němečtí partneři projektu Krušnohoří – nové ideje pro udržitelnou budoucnost podporovaného z prostředku EU, aby vytvořili nabídku doplňkových vzdělávacích aktivit pro studenty SŠ v regionu Krušnohoří/Erzgebirge.
V rámci projektu Krušnohoří – nové ideje pro udržitelnou budoucnost se mohou studenti zúčastnit odborných seminářů, exkurzí, projektových dnů či demonstrační projektů, na kterých se podílejí 3 výzkumné instituce:
- Technická univerzita Bergakademie Freiberg,
- Vysoká škola chemicko-technologická v Praze,
- Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most.
Více informací k projektu zde: https://blogs.hrz.tu-freiberg.de/erz2022/
Autor: Alice Vagenknechtová
![]() |
![]() |
![]() |
