Součástí konferenčního programu třetího Czech & Slovak Sustainability Summitu, který se koná 10. dubna 2025 v Cubex Centru Praha, bude opět i odborná přednášková sekce Science Stage (dříve Vědecká kavárna), která je zaměřena na novinky, výzkum a vývoj v oblasti udržitelnosti, oběhového hospodářství a surovinové bezpečnosti. Cílem Science Stage je poskytnout prostor pro sdílení nových informací či výsledků z výzkumu, které by mohly inspirovat k realizaci v praxi.
GRATULUJEME!
Per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS) jsou skupinou uměle vyrobených látek, které jsou velmi obtížně rozložitelné a hromadí se tak v životním prostředí i v tělech organismů včetně člověka. Vědci z celého světa proto hledají cesty jejich odstranění nebo způsoby omezení jejich vnosu do prostředí.
Náš nedávný výzkum zaměřený na odstranění PFAS z čistírenských kalů pomocí pyrolýzy měl za cíl vyplnit mezery v datech o chování organických látek v kalovém uhlí a otestovat pyrolýzu kalů v laboratorním i provozním měřítku ve spolupráci s ČOV Bohuslavice-Trutnov a HST Hydrosystémy.
Z testovaného rozmezí teplot 200–700 °C docházelo k většímu než 95% odstranění PFAS při 400 °C. Je ale důležité zdůraznit, že mineralizace PFAS nemusí být úplná, a je tak třeba sledovat i jejich fragmenty a další organofluorované látky. Proto jsme mimo PFAS analyzovali i organický fluor – pokud by se PFAS pouze štěpily, detekovali bychom právě organický fluor, což by znamenalo nedostatečnou procesní teplotu.
V článku publikovaném v časopise Biochar řešíme i přechod fluorovaných látek do pyrolýzního plynu a umělou kontaminaci PFAS a organického fluoru v homogenním prostředí pyrolyzovaného mořského písku. Článek je publikován v Open Access, takže si ho můžete přečíst i vy na odkazu .